Opłaty – ważny punkt w umowie z najemcą

0 1694

Wynajmując mieszkanie najemcom należy omówić kwestie finansowe w taki sposób, aby żadna ze stron nie miała wątpliwości co do wartości, terminu oraz zakresu uiszczania opłat.

Wielu praktyków jest zdania, że czynsz powinien być płacony z góry, w najlepszym wypadku do 3. bądź 5. dnia każdego miesiąca. W sytuacji niewywiązywania się z ustalonych terminów przez najemców, można powołać się na naliczanie ustawowych odsetek karnych. W przypadku, gdy najemca wprowadza się do lokalu w trakcie trwania miesiąca, należną kwotę oblicza się proporcjonalnie do wartości miesięcznych opłat.

Niepisaną zasadą wynajmowania lokalu jest niepodnoszenie wielkości czynszu podczas trwania umowy najmu. W sytuacji podpisania umowy bezterminowo, o planowanej podwyżce należy powiedzieć, nie wcześniej niż po upływie roku.

Opłaty za najem

Uzgadniając szczegóły finansowe z najemcami niezbędne jest precyzyjne ustalenie, co stanowi wartość czynszu, ewentualny fundusz remontowy, a także jaka jest wartość rozliczenia mediów. Konieczne jest ustalenie czy właściciel otrzymuje całą kwotę i samodzielnie dokonuje wszelkich opłat, czy też uzyskuje miesięcznie kwotę za wynajem, zaś opłaty z tytułu mediów itp. spoczywają na najemcach.

Należy pamiętać, że zawarcie umowy najmu daje możliwość podpisywania umów na dostarczanie mediów bezpośrednio przez najemcę, dzięki czemu właściciel nie będzie związany żadnymi dodatkowymi zobowiązaniami. Taka umowa możliwa jest w przypadku energii elektrycznej, gazu, wody. Pozostałe media tj. Internet, telewizja kablowa czy telefon stacjonarny również można przenieść na najemcę, tak aby to on podpisał bezpośrednio umowę z dostawcą.

Omawiając kwestie finansowe z najemcami należy uwzględnić opłaty związane z administrowaniem budynku. Zazwyczaj opłaty te są względnie stałe, chyba że dochodzi do czasowych podwyżek np. wody itp. Ich wartość wyliczana jest na podstawie zgłoszonych do zamieszkania osób. Prawdziwe podanie ilości osób zamieszkujących w danym lokalu pozwoli na oszacowanie właściwej wartości zaliczki, dzięki czemu po wyprowadzce najemców nie będziemy otrzymywać wyrównania na bazie faktycznego zużycia, które najemcy spowodowali. By się tego ustrzec należy sprawdzać raz na trzy miesiące wartość opłat administracyjnych.
Dzięki podzieleniu opłat na tzw. odstępne i opłaty wynikające z użytkowania lokalu oraz media, nie stracimy na wynajmie. Najemca mając świadomość podpisania dodatkowego zobowiązania, a co się z tym wiąże pokrycia kosztów zużycia np. prądu, wody, zapewne będzie bardziej oszczędnie gospodarował mediami.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *