Jak sprawdzić najemcę?

0 1625

Wrzesień to czas wzmożonego ruchu na rynku najmu. Studenci wracają do nauki, a co za tym idzie szukają mieszkań do wynajęcia, ale nie tylko oni. I tu wielu wynajmujących mieszkanie staje przed dylematem – czy osoba chcąca wynająć od Ciebie mieszkanie będzie dobrym najemcą?

Jednym z najważniejszych elementów, które mają wpływ na rentowność, płynność finansową i bezpieczeństwo na rynku wynajmu, jest dobry najemca. Warto zatem zminimalizować to ryzyko.

Najważniejsze działania to rzetelna selekcja najemców, porządnie skonstruowana i czytelna dla najemcy umowa najmu oraz  szczegółowy protokół zdawczo-odbiorczy, pobranie kaucji, regularne monitorowanie płatności oraz stanu mieszkania. Najemca musi wiedzieć, że oczekujemy od niego dbałości o mieszkanie i skrupulatne przestrzeganie umowy i regulaminu najmu.

Jednym z działań, które mają to na celu, będzie sprawdzenie potencjalnego najemcy. Osoby wynajmujące mieszkanie nie powinny mieć oporów przed żądaniem zaświadczenia o zarobkach.

Najskuteczniejszą metodą będzie także zadawanie pytań, aby jak najlepiej poznać najemcę. Można to zrobić w formie ankiety, która będzie jednocześnie załącznikiem do umowy. Już na etapie pierwszej rozmowy telefonicznej warto mieć trzy pytania, od których zacznie się rozmowę. Jeśli poczujemy, że coś jest nie tak, nie warto kontynuować i tracić czasu.

Jeżeli pojawią się jakiekolwiek wątpliwości co do prawdziwości podanych w ankiecie informacji, warto je zweryfikować. Można zadzwonić do miejsca pracy albo sprawdzić, czy są jakieś informacje w internecie, w tym na portalach społecznościowych. Można także zadzwonić do właściciela poprzedniego mieszkania i ustalić, jaki był powód wyprowadzki i czy nie było to np. zdemolowanie lokalu czy niepłacenie czynszu.

Jeżeli wciąż czujemy się niekomfortowo i chcemy być bezpieczni, trzeba odpowiednio sformułować umowę najmu. Najbezpieczniejszą z punktu widzenia wynajmującego będzie umowa najmu okazjonalnego. Jeśli potencjalny kandydat zgodzi się na najem okazjonalny, mamy większą pewność, że jest to osoba wiarygodna o stabilnej sytuacji finansowej i życiowej. Ryzyko minimalizuje także odpowiednio wysoka kaucja oraz podpisanie szczegółowego protokołu zdawczo-odbiorczego. Jeżeli chcemy czuć się jeszcze bezpieczniej, warto w umowie zastosować zapis o prawie do odwiedzin w mieszkaniu raz na jakiś czas.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *