Jak podwyższyć wartość mieszkania na wynajem?

0 283

Wysokość czynszu mieszkania na wynajem zależy od kilku czynników. Nie na wszystkie wynajmujący ma wpływ, jednak za pomocą kilku zabiegów może podnieść jego wartość.

Cena nieruchomości zależy przede wszystkim od lokalizacji. Jeśli położona jest w atrakcyjnej części miasta, w centrum lub dobrze z centrum skomunikowaną, z pięknym widokiem, wówczas cena najmu będzie wyższa. Drugim czynnikiem, który ma na nią wpływ, jest standard mieszkania.

alenkasm/bigstockphoto.com

Można go poprawić na kilka sposobów. Pierwszy wiąże się z większymi kosztami i ingerencją w lokal. Polega na dostosowaniu jego funkcjonalności, zmianie rozkładu pomieszczeń, oddzieleniu garderoby itp. Są to zabiegi, które spowodują, że mieszkanie będzie bardziej atrakcyjne w oczach potencjalnych najemców.

Jeśli jednak nie chcemy przeprowadzać poważnych remontów, standard mieszkania można podnieść dużo mniejszym nakładem. Absolutną podstawą jest tutaj przeprowadzenie niezbędnych napraw. Mieszkanie, w którym coś nie działa jak trzeba, jest od razu postrzegane jak towar niekompletny, więc najemcy będą chcieli zapłacić za nie mniej. Niezbędne jest również jego odświeżenie. Pomalowanie ścian, cyklinowanie zniszczonych podłóg to zabiegi, które należy przeprowadzić.

Pamiętajmy, że wygląd i wyposażenie mieszkania musi być dostosowanie to grupy klientów, do których kierujemy swoją ofertę. Lokale na wynajem krótkoterminowy wymagają mniejszej ilości mebli, ale za to muszą posiadać pełne wyposażenie kuchni, z naczyniami włącznie, pościel i ręczniki. Mieszkania pod wynajem długoterminowy natomiast powinny być wyposażone w więcej półek i szafek do przechowywania, dużą szafę, czy regały na książki.

Jeśli nie chcemy zmieniać mebli, warto pomyśleć o ich odświeżeniu i nadaniu im nowego wyglądu. Wiele sklepów oferuje możliwość wymiany samych frontów szafek. Ponadto na rynku dostępne są różnego rodzaju farby, które pomogą całkowicie zmienić ich wygląd. Jeśli chcemy nadać nowe kolory łazience, zamiast wymieniać w niej kafle, również możemy je po prostu przemalować.

Urządzając mieszkanie na wynajem, bez względu na rodzaj najmu, trzeba pamiętać o podstawowych zasadach. Wykończenie powinno mieć jasne, stonowane kolory, unikajmy wyrazistych i rzucających się w oczy barw. Takie rozwiązanie jest bardziej uniwersalne, a przyszły najemca będzie mógł łatwiej dostosować wnętrza do swoich upodobań. Ponadto pozbądźmy się z mieszkania wszystkich rzeczy osobistych. W środku powinny zostać wyłącznie rzeczy, które będą spełniały dla najemcy jakąś funkcję. Wyjątkiem są mieszkania na wynajem krótkoterminowy. Tutaj można pozwolić sobie na delikatny akcent w postaci własnoręcznie wykonanego zdjęcia ładnego krajobrazu, ozdobnej misy przywiezionej z wycieczki, czy zostawienia kilku ulubionych książek, które pozwolą najemcy lepiej nas poznać, a być może znaleźć wspólne pasje. W takie miejsca najemcy chętniej wracają.

Na koniec warto zadbać o dodatki, które jednak muszą być przemyślane. Kolorowa poduszka, kwiaty doniczkowe, czy wzorzysty dywan mogą być dobrym uzupełnieniem i przełamaniem stonowanego wnętrza. Kierujemy się tutaj bieżącymi trendami w wykańczaniu wnętrz i zasadą – mniej znaczy więcej.
I pamiętajmy, że mamy tylko jedną szansę na zrobienie dobrego pierwszego wrażenia.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *