Jak przetrwać upał w mieszkaniu

0 78

Upały są łatwiejsze do przetrwania,  gdy jesteśmy na urlopie i możemy się schłodzić w morzu lub jeziorze. Jednak stają się nieznośne, gdy jesteśmy zmuszeni do przebywania w nagrzanym mieszkaniu.

Największy komfort zapewnia klimatyzacja. Do niedawna klimatyzatory w prywatnych mieszkaniach i domach nie były zbytnio popularne w naszym kraju. Jednak coraz bardziej dokuczliwe letnie upały, a zarazem bardziej przystępne ceny takich urządzeń sprawiają, że więcej osób się na nie decyduje.

Jeśli nie możemy lub nie chcemy inwestować w klimatyzację, mamy jeszcze kilka innych możliwości. Jedną z nich jest wentylator, czyli zwykły wiatrak. Nie schładza on powietrza, ale wytwarza jego ruch, co też może przynieść pewną ulgę. Jednak można wzmocnić jego działanie w prosty sposób. Wystarczy przed wentylatorem postawić miskę wypełnioną kostkami lodu. Wadą wiatraka jest jednak dość duży pobór prądu.

AndreyPopov/bigstockphoto.com

Innym sposobem jest suszenie mokrego prania w mieszkaniu albo rozstawianie pojemników z wodą. Parowanie powoduje, że temperatura lekko się obniża.

Podczas fali upałów nieraz nawet w nocy temperatura nie spada poniżej 20 stopni, a mury budynku pozostają nagrzane. Jednak gdy po zmroku robi się chłodniej, warto otworzyć na noc okna. Zróbmy to jednak już po zgaszeniu świateł – w przeciwnym razie, jeśli nie mamy w oknach moskitier, możemy się spodziewać nalotu komarów i innych nieproszonych gości.

Warto też zapobiegać nadmiernemu nagrzewaniu się mieszkania. Okna dobrze jest zasłonić roletami, żaluzjami lub zasłonami zaciemniającymi. Najlepiej sprawdzą się takie z materiału pokrytego warstwą odbijającą światło (guma, folia).

W miarę możliwości unikajmy wszystkiego, co podgrzewa powietrze, np. włączania piekarnika czy dłuższego gotowania. Lepiej przełożyć prace kuchenne na wieczór lub po prostu na pewien czas zmienić menu i przygotowywać dania, które można jeść na zimno (sałatki, chłodniki, lody). W czasie upałów większość osób i tak nie ma ochoty na gorące potrawy. Włączone urządzenia elektryczne (np. telewizor czy lampy) też podwyższają temperaturę, więc lepiej nie korzystać z nich zbyt długo i nie w godzinach, gdy jest najgoręcej. Żarówki lepiej wymienić na energoszczędne lub LED, gdyż się tak bardzo nie nagrzewają jak tradycyjne.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *