Mieszkanie Plus – budynki z prefabrykatów

0 185

Rządowy program Mieszkanie Plus jak dotąd nie jest realizowany zgodnie z wcześniejszymi założeniami. Istotną barierą są wysokie koszty. Aby je obniżyć, BGK Nieruchomości prowadzi prace nad technologią, która ma umożliwić budowę domów z prefabrykatów.

Zdaniem BGK Nieruchomości, prefabrykacja ma umożliwiać zwiększenie skali inwestycji i obniżenie kosztów, a zarazem zachowanie wysokich standardów. Ogłoszono więc konkurs na opracowanie systemu zabudowy mieszkaniowej. Konkurs ma przełamać stereotypy dotyczące budownictwa prefabrykowanego, które w Polsce kojarzy się głównie z czasami PRL-u i budynkami z tzw. wielkiej płyty.

Założenia konkursu są takie, że jego uczestnicy będą musieli zaprojektować osiedle z prefabrykatów w systemie, dzięki któremu prace budowlane mają być jak najmniej czasochłonne, a zarazem powinien on pozostawać spójny technicznie i technologicznie. System ma też umożliwiać tworzenie różnorodnych budynków z jak najmniejszej liczby powtarzalnych elementów. Zatem w konkursie trzeba będzie przedstawić różne układy zabudowy z wykorzystaniem budynków klatkowych, korytarzowych, punktowych i galeriowych.

Jak powiedział Grzegorz Muszyński, członek zarządu BGK Nieruchomości, technologia powinna umożliwiać produkowanie prefabrykatów w wielu zakładach, takich jak betoniarnie. Chodzi o to, by uniknąć transportu prefabrykatów na duże odległości – w przeciwnym razie budowa z nich stałaby się nieekonomiczna.

Termin składania zgłoszeń upływa 17 września br., a wyniki mają być ogłoszone 14 grudnia.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *