Czym jest condohotel?

0 18

Condohotel jest to budynek łączący w sobie cechy hotelu oraz inwestycji deweloperskiej, gdzie każdy z lokali ma innego właściciela. Z reguły wszyscy inwestorzy wynajmują swoje nieruchomości tym samym, czerpiąc z nich zyski finansowe.

Ile można zarobić, inwestując w condohotel?

Condohotele są najczęściej budowane w atrakcyjnych lokalizacjach turystycznych jako nieruchomości premium z wykończeniem w kategorii cztero- lub pięciogwiazdkowego hotelu. Obiekty te są budowane przez dewelopera, a następnie trafiają na sprzedaż, by znaleźć nabywców zarówno wśród przedsiębiorców, jak i osób prywatnych. Po zakupie wybranego lokalu właściciel decyduje, czy zajmuje się inwestycją sam, czy zleci zarządzanie firmie zewnętrznej. W przypadku wybrania tej drugiej opcji inwestor nie musi się przejmować kwestią pozyskiwania najemców, aspektami prawnymi np. sporządzaniem umów najmu, a także utrzymywaniem czystości i kontaktami z najemcami. Całą powyższą odpowiedzialność bierze na siebie firma zarządzająca nieruchomością w zamian, otrzymując wcześniej ustalony procent z sumy przychodów danego najmu. Przy odpowiednim prowadzeniu inwestycji nieruchomość usytuowana w atrakcyjnym miejscu może generować zyski na poziomie 7-10 proc. w skali roku.

Gdzie w Polsce powstaje najwięcej condohoteli?

Condohotele cieszą się w Polsce coraz większą popularnością, a najwięcej inwestycji z uwagi na najwyższą rentowność powstaje nad morzem blisko turystycznych miejscowości. Co może zaskakiwać, nieco mniejsze zyski odnotowywane są w górskich rejonach. Nierzadko apartamenty wpisujące się w schemat condohotelu są usytuowane w tradycyjnych budynkach mieszkalnych z uwagi na zapotrzebowanie na usługi noclegowe przez cały rok. Takie rozwiązanie spotyka się głównie w dużych miastach, np. Warszawie, Krakowie czy Gdańsku. Goście w tego typu obiektach mogą wówczas korzystać z tzw. części wspólnych, do których niejednokrotnie należą np. sauna, kryty basen, siłownia, a nawet pralnia czy obsługa konsjerża.

Prawne aspekty condohoteli

Zgodnie z polskim prawem, condohotele nie są samodzielnymi lokalami mieszkalnymi, na co wskazuje definicja z ustawy z dnia 24 czerwca 1994 roku o własności lokali. Najczęściej klasyfikuje się je jako nieruchomości użytkowe, z których każda ma wyodrębnioną księgą wieczystą, na której można ustanowić zabezpieczenie w formie hipoteki. Na każdym właścicielu ciąży obowiązek wnoszenia opłat z tytułu utrzymywania apartamentu, dokładnie na tej samej zasadzie jak we wspólnotach lub spółdzielniach mieszkaniowych. Powyższe koszty stanowią np. wywóz śmieci, opłaty za media i fundusz remontowy, ale również zobowiązanie z tytułu użytkowania części wspólnych. Warto nadmienić, że przychód uzyskany z tej formy najmu nieruchomości jest opodatkowany i to na właścicielu spoczywa obowiązek jego terminowej zapłaty.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *