Co się zmienia na rynku najmu?

0 47

Rynek najmu w Polsce ma się całkiem dobrze i zdaniem specjalistów cały czas będzie się rozwijał. Około 700 tysięcy mieszkań i domów wynajmowano w 2017 roku, co daje o 7 proc. więcej niż przed rokiem. Wraz ze wzrostem popularności, zwiększa się konkurencja w sektorze, a to przekłada się na większą jakość wynajmowanych mieszkań. Najwięcej wynajmowanych lokali stanowią mieszkania dwupokojowe, ale cały czas popularne są też kawalerki.

Najemcy szukają coraz atrakcyjniejszych mieszkań. Wśród decydujących czynników znajduje się lokalizacja, metraż oraz wyposażenie. Większość deweloperów w swoim portfolio posiada inwestycje, przygotowane specjalnie pod wynajem. Znajdują się one w pobliżu atrakcji turystycznej lub oferują atrakcyjny widok, gdyż coraz lepsze zyski daje krótkoterminowy wynajem dla turystów. Niemniej większe nieruchomości poszukiwane są przez pracowników oraz studentów. Większa mobilność Polaków sprawia, że wiele osób woli wynajmować niż kupić nieruchomość na własność, mając wówczas większą swobodę na zmianę pracy i miejsca zamieszkania.

Odbiór mieszkania na wynajem

fot. Yastremska/bigstockphoto.com

Najemcy poszukują lokali z pełnym umeblowaniem i dobrą infrastrukturą. Atutem jest bliskość komunikacji miejskiej lub możliwość ominięcia porannych korków drodze do pracy. W mieszkaniach na wynajem dominują proste i funkcjonalne meble, które można ciekawie zestawiać z różnymi dodatkami. Właściciel mieszkania musi również zadać o wyposażenie i kontakt z lokatorem, by korzystanie z lokalu było bezproblemowe.

Pomimo zmieniającej się tendencji, w Polsce odsetek wynajmowanych mieszkań w porównaniu do państw Europy Zachodniej jest znikomy. W Niemczech czy Szwecji blisko 80 proc. osób korzysta z opcji najmu, natomiast w Polsce niecałe 15 procent. Jednak za kilka lat wskaźniki na pewno się zmienią, gdyż wynajmowanie mieszkania cały czas jedną z najbardziej opłacalnych form lokowania wolnych środków. Zysk z najmu jest większy niż z lokaty bankowej, a niskie koszty kredytowe umożliwiają kupno mieszkania tylko w celu wynajmowania. Wiele osób decyduje się na wzięcie kredytu hipotecznego, którego koszty pokrywać będzie przyszły lokator.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *