Casting na lokatora

0 1283

Inwestowanie w mieszkanie na wynajem staje się obecnie coraz bardziej popularną formą długoterminowego lokowania kapitału – niezależne analizy rynku wskazują na rentowność wynoszącą nawet ponad cztery procent netto w skali roku. Opłacalność przedsięwzięcia tego typu wydaje się na tyle atrakcyjna, że wiele osób decyduje się na zaciągnięcie kredytu hipotecznego.

Wybierając mieszkanie z myślą o jego przyszłym wynajmie, istotna będzie zwłaszcza jego wielkość i lokalizacja. W zależności od docelowej grupy potencjalnych najemców, zainteresowanie będą budziły:

  • większa nieruchomość, położona na dobrze skomunikowanych obrzeżach miasta (młodzi ludzie z dziećmi),
  • wielopokojowe mieszkanie znajdujące się w pobliżu ośrodka akademickiego (studenci),
  • małe mieszkanie typu kawalerka, kompleksowo wyposażone (młodzi ludzie skoncentrowani na karierze zawodowej),
  • stylowe mieszkanie/studio w zabytkowej kamienicy lub zrewitalizowanym budynku poprzemysłowym w centrum miasta (ludzie zamożni, ceniący sobie komfort i określony styl życia).

Casting na lokatora

Posiadając już odpowiednią nieruchomość, wykończoną w określonym standardzie, musimy znaleźć jej mieszkańców – najemców, którym powierzymy naszą własność. Na tym etapie wielu właścicieli mieszkań może mieć trudność z określeniem profilu „idealnego lokatora”. Podyktowane po części lękiem o własny – bądź co bądź – majątek, po części dystansem w stosunku do obcych osób, wątpliwości wynajmujących wydają się uzasadnione.

Poszukiwanie lokatorów możemy powierzyć pośrednikom w obrocie nieruchomościami lub przeprowadzić na własną rękę. O ile pierwsze rozwiązanie z założenia może w znacznym stopniu gwarantować powodzenie – znając realia rynku, agenci nieruchomości mogą pomóc w określeniu pożądanych przez nas kryteriów, poświęcą „swój” czas na spotkania z kandydatami i wykażą się profesjonalnym podejściem (za które jednak będzie trzeba zapłacić), o tyle szukanie najemców we własnym zakresie może przysporzyć sporych trudności, wynikających między innymi z nieznajomości zasad rynku wtórnego. Jak można to zrobić w efektywny sposób?

Powszechnym sposobem wyboru lokatorów jest przeprowadzenie castingu. Kojarzący się raczej z przesłuchaniami kandydatów do filmu, w tym wypadku pozwala na – chociaż pobieżne – poznanie potencjalnych najemców, ocenę ich wiarygodności oraz upewnienie się co do naszego wyboru. Zależnie od naszych możliwości organizacyjnych oraz od upodobań, może on odbyć się w formie konfrontacji wszystkich kandydatów (osoby zainteresowane wynajmem zapraszane są jednego dnia na tę samą godzinę) lub indywidualnych spotkań, po których podejmiemy decyzję.

Powierzając swoje mienie, w większości przypadków obcym ludziom, zapewne będziemy chcieli mieć pewność co do ich uczciwości i wypłacalności. W celu sprawdzenia ich zamiarów oraz możliwości, możemy zadać im kilka pytań, dotyczących na przykład ich sytuacji zawodowej (istotnej z finansowego punktu widzenia), historii poprzednich wynajmów – o ile taką posiadają, gotowości dbania o wynajmowane mieszkanie, zarówno w zakresie utrzymywania porządku, jak i regulowania zobowiązań względem spółdzielni/wspólnoty, dostawców mediów i tym podobnych podmiotów, stosunku do sąsiadów, zwierząt, palenia tytoniu itd.

Ze względu na nasze przyszłe poczucie komfortu warto zadać jak najwięcej pytań – udzielone przez potencjalnych najemców odpowiedzi pozwolą nam na ostateczne utwierdzenie się w naszej decyzji. Po dokonaniu odpowiadającego nam wyboru, w celu dodatkowego zabezpieczenia naszych interesów, dobrze sporządzić umowę najmu, zawierającą zapisy dotyczące wszystkich ważnych dla nas kwestii.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *