Komornicza egzekucja wynajętego mieszkania

0 2198

Mimo że nadal jest mało popularny (według analiz ekspertów, dotyczy jedynie około dwudziestu procent naszego społeczeństwa), wynajem mieszkania stanowi dla niektórych jedyną szansę na usamodzielnienie się. Podobnie jak w przypadku innego rodzaju usług, wtórny rynek nieruchomości oferuje mieszkania w przeróżnym standardzie i cenie. Wybór w zasadzie zależy od indywidualnych potrzeb najemców.

Podejmując decyzję dotyczącą konkretnego lokalu, warto pamiętać, że wszelkie kwestie, związane chociażby z wyposażeniem mieszkania, tak zwanymi zasadami współżycia sąsiedzkiego, a także z (najważniejszym) ustaleniami formalnymi, odnoszącymi się na przykład do długości najmu, regulowania opłat oraz warunków wypowiedzenia, powinny zostać zawarte w umowie najmu, którą zgodnie z obowiązującymi przepisami należy rozumieć jako zobowiązanie wynajmującego (właściciela mieszkania) do oddania najemcy rzeczy do używania (w tym przypadku lokalu mieszkalnego), na czas określony lub nieokreślony, w zamian za płacenie przez niego czynszu o ustalonej wysokości.

Będąca wynikiem negocjacji warunków najmu umowa, powinna stanowić zabezpieczenie interesów obu stron: właściciel nieruchomości powinien mieć pewność regularnych wpływów z tytułu najmu, a najemca powinien być spokojny o przysłowiowy „dach nad głową”. Co jednak w przypadku wystąpienia tak zwanych nietypowych okoliczności? Czy postanowienia umowy nadal pozostają w mocy?

Jedną z takich rzadko branych pod uwagę, zarówno przez wynajmującego, jak i przez lokatora, sytuacji jest komornicza egzekucja nieruchomości – najczęściej za długi jej właściciela. Jako środek przymusowego ściągnięcia zobowiązań dłużnika wobec wierzyciela, może być przeprowadzona również w sytuacji najmu nieruchomości. Najczęstszą praktyką jest zajęcie określonej nieruchomości i jej sprzedaż w trybie egzekucji publicznej.

Egzekucja mieszkania z najemcami

fot. bigstockphoto.com

Jakie prawa w przypadku egzekucji komorniczej mają najemcy?

Z założenia, najemcy sprzedawanej w ten sposób nieruchomości mogą spać spokojnie. Zgodnie z prawem, nabywca mieszkania wstępuje w prawa i obowiązki poprzedniego właściciela, a więc dotyczą go również wszystkie zawarte uprzednio umowy. Oczywiście, bardzo realna jest możliwość chęci wypowiedzenia najmu, jeśli jednak odbywał się on na podstawie jasno określonych warunków, nowy właściciel musi się do nich stosować. W przypadku umowy zawartej na czas oznaczony, dłuższy niż dwa lata, może on wypowiedzieć najem w ciągu miesiąca od dnia postanowienia o przysądzeniu własności (wygrania licytacji komorniczej) z rocznym okresem wypowiedzenia. Najczęściej jednak, najem nieruchomości, przeznaczony na zaspokojenie mieszkaniowych potrzeb lokatorów, zawierany jest na znacznie krótszy okres – zazwyczaj jednego roku. W takim wypadku, termin ewentualnego wypowiedzenia jest ściśle określony w umowie. Jeżeli jednak została ona zawarta na czas nieokreślony, a czynsz zgodnie z jej postanowieniami płatny jest co miesiąc, można ją rozwiązać z miesięcznym okresem wypowiedzenia, na koniec danego miesiąca kalendarzowego.

Wiadomość o komorniczej egzekucji wynajmowanego mieszkania z pewnością będzie szokująca dla jego najemców. Znając jednak dokładnie swoje prawa i zapisy zawarte w umowie najmu będą oni mieli podstawę do negocjowania z potencjalnym nabywcą zajętej nieruchomości i ewentualnego dochodzenia roszczeń względem poprzedniego właściciela, z którym de facto zawierali umowę najmu.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *