Zamiana mieszkania komunalnego

0 216

Choć obecnie do zamian mieszkań komunalnych dochodzi sporadycznie, to wciąż trafiają się atrakcyjne oferty. Co warto więc wiedzieć planując zamianę mieszkania komunalnego?

Po pierwsze zgoda gminy

Mieszkania komunalne przyznawane są osobom, które spełniają określone kryteria, głównie dochodowe. Najczęściej otrzymują je ci, których dochody z jednej strony są tak niskie, że nie pozwalają na najem lokalu w warunkach rynkowych, ale z drugiej wystarczająco wysokie, aby najemca był w stanie regulować wszystkie opłaty na bieżąco.

Jak powszechnie wiadomo, mieszkania komunalne są lokalami należącymi do zasobów gminy. W związku z tym trzeba być świadomym, że do ich zamiany może dojść wyłącznie za zgodą gminy i na jej warunkach. Ważną informację stanowi też fakt, że mieszkanie komunalne można zamienić wyłącznie na inne mieszkanie komunalne. Lokator chcący dokonać zamiany może samodzielnie znaleźć najemcę skłonnego do zamiany mieszkań i wspólnie zgłosić się do gminy, zgłosić gminie chęć zamiany lokalu i wybrać inny wolny lokal z jej zasobów (choć zazwyczaj wszystkie z nich są zajęte) oraz zamienić mieszkanie na lokal znajdujący się w innej miejscowości.

Aby jednak doszło do zamiany, trzeba najpierw wypełnić odpowiedni wniosek i złożyć go w urzędzie gminy czy miasta. Druki można pobrać ze strony internetowej urzędu lub otrzymać je w siedzibie urzędu. Ważne, aby potrzebę zamiany odpowiednio uzasadnić. Może to być np. potrzeba zamieszkania bliżej swojego miejsca pracy, a w przypadku zmiany metrażu lokalu – zmniejszenie lub zwiększenie liczby jego lokatorów. Przy zamianie mieszkania niezbędne będzie też dostarczenie kilku dokumentów, najczęściej tytułu prawnego do lokalu (umowa najmu mieszkania), zaświadczenie o braku zadłużenia lub wysokości zadłużenia z tytułu opłat za mieszkanie, protokół zdawczo-odbiorczy, dodatkowe dokumenty potwierdzające powód zamiany, np. akt zgonu jednego ze współlokatorów.

Czy gmina może zmusić najemcę do zamiany?

Zgodnie z obowiązującym prawem lokator mieszkania komunalnego może zostać zmuszony do jego zamiany w przypadku, gdy powierzchnia lokalu w przeliczeniu na członka gospodarstwa domowego przekracza 50 mkw. w przypadku jednej osoby i 25 mkw. na każdą kolejną osobę. Gmina może wtedy wypowiedzieć umowę najmu z zachowaniem terminu 6 miesięcy. Jednocześnie jednak jest ona zobowiązana do przedstawienia oferty najmu innego lokalu oraz pokrycia kosztów przeprowadzki. Od tych zasad są jednak pewne wyjątki, tj. osoby, które skończyły 75 lat są traktowane preferencyjnie – otrzymują mieszkania mniejsze tylko wtedy, gdy wyrażą zgodę na taką zamianę. Warto również zwrócić uwagę, że przymusowa zamiana dotyczy jedynie umów najmu mieszkań komunalnych zawartych po 21 kwietnia 2019 roku.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *