Sytuacja i perspektywy najmu mieszkań wg raportu INPON I kw. 2023 r.

0 83

Eksperci z serwisu Nieruchomosci-online.pl we współpracy z naukowcami z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu już po raz ósmy zbadali nastroje pośredników w obrocie nieruchomościami. Po kilku kwartałach, w których badani byli nastawieni pesymistycznie, nastąpiła zmiana. Indeks INPON przekroczył wartość 50 punktów, co oznacza, że pośrednicy oceniają sytuację na rynku umiarkowanie optymistycznie.

INPON to Indeks nastrojów pośredników w obrocie nieruchomościami, który co kwartał pokazuje, jaka sytuacja panuje i będzie panowała w najbliższym czasie w branży. Respondenci, których w tej edycji badania było aż 800, zaczęli patrzeć na rynek optymistycznie. Oznacza to wyjście z dołka, z którym mieliśmy do czynienia od II kwartału 2022 roku.

wzrost na rynku nieruchomości

Jedna jaskółka wiosny nie czyni

W tym kwartale INPON osiągnął wartość 56,19 pkt, co oznacza, że przekroczył on granicę optymizmu. Badani zaznaczają jednak, że zwiększone zainteresowanie w różnych segmentach rynku nieruchomości nie przekłada się jeszcze na zawieranie transakcji kupna-sprzedaży. Aktualnie panuje atmosfera oczekiwania – głównie na start rządowego programu „Bezpieczny Kredyt 2%”. Ma on bowiem znacznie zwiększyć możliwości kredytowe Polaków, co z pewnością przełoży się na zainteresowanie kupnem domów i mieszkań.

Stabilizacja w kategorii najmu

INPON składa się z ośmiu subindeksów, spośród których cztery dotyczą najmu: kawalerek, mieszkań, lokali biurowych i lokali usługowych.

Co prawda średnia wartość subindeksów dotyczących sprzedaży i wynajmu lokali jest niższa niż 50 pkt, ale za to subindeksy, które pokazują najem kawalerek i większych mieszkań wyniosły odpowiednio 58,4 pkt i 56,8 pkt, co oznacza, że w całym segmencie najmu panuje umiarkowany optymizm.

Mimo że sytuacja na tym rynku jest względnie dobra, to jej poprawę w większym stopniu hamuje nieustabilizowany stan na rynku sprzedaży nieruchomości oraz pozostawanie w kraju uchodźców z Ukrainy.

Gorsze nastroje panują w kategorii wynajmu lokali komercyjnych. Wartość subindeksu dotyczącego lokali usługowych wyniosła 47,3 pkt, a biurowych 46,7 pkt. Jednak warto wiedzieć, że po raz pierwszy od III kwartału 2021 r. wartość tych subindeksów wzrosła, więc rynek powoli, ale wychodzi z popandemicznej zapaści. Pod warunkiem, że spowolnienie gospodarcze, z którym mamy teraz do czynienia, nie będzie dla przedsiębiorców aż tak dotkliwe, można spodziewać się dalszego ożywienia.

Nie będzie spadków cen najmu

Dr hab. Bogusław Półtorak, prof. Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu wyjaśnia, że na tle innych krajów Europy nieruchomości w porównaniu do poziomu wynagrodzeń są w Polsce względnie tanie. Dlatego nawet gdy inflacja jest wysoka, średnie wynagrodzenia rosną, a działania polityczne prowadzą do ożywienia gospodarki, to nie ma co się spodziewać spadków cen zakupu, a w konsekwencji również kosztów najmu mieszkań.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *