Współpraca z biurem nieruchomości

0 243

Wynajem mieszkania może być całkiem dochodowym biznesem, szczególnie jeśli jego właściciel odpowiednio się do tego przygotuje, zdobędzie niezbędną wiedzę i doświadczenie, aby minimalizować związane z tym ryzyko. Oczywiście im większy portfel nieruchomości tym większy zysk z najmu, o ile biznes ten jest odpowiednio prowadzony, jednakże posiadanie jednego mieszkania również może być niemałym zastrzykiem gotówki do domowego budżetu.

Wynajmem nieruchomości, podobnie jak każdym innym biznesem, należy umiejętnie zarządzać po to, aby ogólny bilans wychodził na plus. Nie jest to bowiem wyłącznie zbieranie miesięcznego czynszu od lokatorów, ponieważ wynajmujący ponosi także regularne koszty związane z utrzymaniem mieszkania w należytym stanie, ale także obejmuje go ryzyko związane z nieuczciwymi lokatorami, którzy mogą nie płacić, a dodatkowo spowodować szkody w lokalu.

Pośrednik w obronie nieruchomościami

fot. dolgachov/bigstockphoto.com

Najważniejszą kwestią przy wynajmie jest więc znalezienie odpowiednich najemców, chociaż tutaj poza ostrożnością i instynktem znaczenie ma także odrobina szczęścia, ponieważ trudno ocenić ze stuprocentową skutecznością oraz przewidzieć jak najemcy zachowają się w sytuacji gdy, np. popadną w problemy finansowe i czy opuszczą lokal dobrowolnie, czy też będą nadużywać praw przysługujących im w ramach ochronny prawnej lokatorów, a wynajmujący, aby opróżnić mieszkanie, będzie musiał sięgnąć po środki przepisane prawem. Aby to ryzyko zminimalizować ważne jest odpowiednie przygotowanie umowy najmu.

Jeśli wynajmujący nie ma wiedzy lub czasu, aby taki dokument właściwie zredagować, może zlecić szukanie lokatorów pośrednikowi nieruchomości, a także upoważnić go później do zawarcia umowy najmu. Nie poleca się ściągania gotowych wzorców umów z Internetu, gdyż często nie zawierają one najważniejszych postanowień, a też każdy stosunek najmu jest indywidualny, a umowa powinna uwzględniać jego specyfikę. Warto polecić pośrednikowi, aby zawarta umowa miała formę najmu okazjonalnego, który lepiej chroni interesy wynajmującego, a w razie potrzeby znacznie przyspiesza procedurę eksmisyjną. Pośrednik ma też większe doświadczenie w weryfikacji formalnej klientów, dlatego też jego doświadczenie w tym zakresie może okazać się nieocenione – zażąda od potencjalnych najemców przedstawienia zaświadczenia o dochodach lub poszuka o nich informacji w Internecie oraz dostępnych tam rejestrach, np. osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą.

Niezmiernie ważne jest zapewnienie płynności najmu, czyli jak najmniejszej przerwy między jedną a drugą umową. Mieszkanie niewynajmowane nie przynosi bowiem dochodu, a jego właściciel musi dodatkowo ponosić koszty utrzymania. Dlatego jeśli posiada on w swoim portfelu więcej niż jedną nieruchomość, tym bardziej pomoc biura nieruchomości jest wskazana. Te bowiem posiadają swoje bazy klientów, wśród których być może uda się znaleźć najemcę, którego uczciwość została już zweryfikowana na etapie wcześniej podpisywanych umów w ramach współpracy z biurem. Większa liczba mieszkań to również większa ilość czasu potrzebna do odpowiedniego przygotowania najmu, zarówno od strony formalnej, jak i przygotowania samej nieruchomości, a także potrzebnego do jego obsługi, np. pobierania opłat i rozliczania kosztów. Wszystkie te czynności można zlecić w ramach współpracy biuru nieruchomości, ponieważ zaniedbanie tych kwestii może spowodować, że zainteresowanie mieszkaniami będzie niższe, a tym samym spadnie rentowność najmu.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *