Studenci na rynku nieruchomości 2021 – wnioski z raportu

0 81

Jak wynika z raportu „Studenci na rynku nieruchomości 2021” opracowanego przez Centrum Amron oraz Warszawski Instytut Bankowości i koordynatorów Programu Edukacyjnego „Nowoczesne Zarządzanie Biznesem”, pandemia silnie zmieniła sytuację na rynku najmu studenckiego.

Mniej studentów decyduje się na wynajem

Zmniejszenie popytu na najem wśród studentów w połączeniu z zatrzymaniem sektora najmu krótkoterminowego spowodowało, że ubiegły rok był trudny dla właścicieli mieszkań.

W pierwszej połowie 2021 roku mniej studentów decydowało się na wynajem mieszkań lub pokojów od osób prywatnych. Biorąc pod uwagę wyniki ankietowania, w którym udział wzięło 2,2 tysięcy studentów z 24 polskich miast, w letnim semestrze 2020 z takiego typu zakwaterowania korzystała nieco ponad połowa żaków. W 2021 roku z ofert najmu prywatnego korzystało już jedynie 27 procent uczniów szkół wyższych. Ponad połowa wszystkich ankietowanych zdecydowała się natomiast mieszkać podczas studiów w nieruchomości należącej do rodziny lub znajomych, co wiążę się z brakiem ponoszenia dodatkowych kosztów. Odsetek osób mieszkających w ten sposób zmniejsza się jednak wraz z poziomem studiów. W semestrze letnim obecnego roku o ponad połowę zmniejszyła się także liczba studentów mieszkających w akademikach (z 14 procent w semestrze letnim w roku 2020 do 6 procent w semestrze letnim w 2021 roku).

Jak wynająć mieszkanie studentom

Zmniejszone zainteresowanie mieszkaniami na wynajem wśród studentów to przede wszystkim efekt nauki zdalnej, wprowadzonej w marcu 2020 z powodu epidemii koronawirusa. Odpływ studentów z rynku najmu widoczny był już w kwietniu ubiegłego roku.

Ceny za wynajem różnią się w zależności od lokalizacji

Jak wynika z raportu, studenci średnio za pokój we współdzielonym mieszkaniu zapłacić muszą 843 złote miesięcznie. Najczęściej żacy, którzy decydują się na wynajem mieszkania wraz ze współlokatorami, zajmują nieruchomości z trzema lub większą liczbą pokoi. Wynajem całego mieszkania to z kolei koszt 1485 złotych. Wyjątkiem jest Warszawa, gdzie średnia jest o 744 złotych wyższa.

Warto podkreślić, że w przypadku samodzielnego mieszkania największą popularnością wśród studentów cieszą się kawalerki, które wynajmuje 59 procent żaków.

Dalsza sytuacja na rynku najmu studenckiego

Rozwój sytuacji na rynku studenckim zależy w dużej mierze od dalszego trybu nauki. Aktualnie większość uczelni przeprowadza zajęcia hybrydowo, co może jednak się zmienić wraz z ze zmianą sytuacji epidemicznej. W efekcie, mimo że studenci dotychczas byli jedną z głównych grup docelowych na rynku najmu, obecnie należy brać pod uwagę, że nie jest to grupa stabilna.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *