Stawki najmu ponownie rosną

0 28

Ostatni rok upłynął pod znakiem podwyżek i nie ominęło to również cen najmu. Wzrosty są szczególnie odczuwalne w dużych miastach. Stawki najmu w Krakowie, Warszawie czy Gdańsku wzrosły średnio o 9% w porównaniu z rokiem poprzednim. Przez to niemal wszędzie jako najemca mieszka się dziś drożej niż przed pandemią. Przyczyny tego trendu są dość jasne. Przy rosnących kosztach kredytu najem staje się korzystną opcją. Jednak czy zawsze?

Konkretne dane o podwyżkach

Wysokość stóp procentowych jest w oczywisty sposób związana z cenami najmu. Analizy jasno wykazują, że mieszkanie wynajęte w styczniu 2022 roku będzie o ponad 3 procent droższe niż jeszcze we wrześniu 2021. Na wzrost kosztów składają się też podwyżki opłat, które obniżają dodatkowo rentowność najmu. Przez to sytuacja zarówno po stronie właścicieli, jak i lokatorów, robi się trudna.

Jak wspomnieliśmy na wstępie, wzrost cen najmu widać najwyraźniej w dużych miastach. Najwięcej, bo o 10 procent w skali roku, wzrosły ceny lokali mieszkaniowych w Krakowie. Co ciekawe jednak, wynajęcie tam mieszkania o powierzchni około 50 mkw. jest tańsze niż kredyt na podobny lokal. Warto zauważyć, że w stolicy małopolski gwałtownego wzrostu kosztów nie zahamował nawet mniejszy popyt w początkach pandemii. Koszty związane z mieszkaniem rosną nie tylko tam, są jednak miasta gdzie stawki wciąż są niższe niż w styczniu 2020. Łagodne wzrosty cen zanotowano w Częstochowie, Warszawie czy Toruniu.

Rok 2021 był okresem rekordów i zdecydowanie sprzyjał w tym szczecińskiemu rynkowi najmu. Stawki za mieszkanie wzrosły tam w ciągu dwóch lat o imponujące 22 procent. Dzięki temu tamtejsi rentierzy dyktują stawki podobne do tych w Krakowie. Według danych dostarczonych przez  Expandera i Rentier.io, drożej jest tylko w Gdańsku, Warszawie i Wrocławiu. Czy to jednak oznacza, że najem mniej się opłaca niż kredyt bankowy?

Kredyt czy najem, czyli wnioski z podwyżek

Jeśli należymy do szczęśliwców, którzy mogą zdecydować między kredytem a najmem, poświęćmy tej kwestii sporo czasu. Jeśli nasze dochody pozwalają nam na kredyt hipoteczny, przed nami trudny wybór między wieloma ofertami. Sprawę komplikuje dodatkowo niepewna sytuacja dotycząca stóp procentowych. W tym kontekście pragmatycznie i unikając ryzyka, lepiej zdecydować się na wynajęcie mieszkania. Pamiętajmy jednak, że na dłuższą metę spłata kredytu jest inwestycją, a obciążenia z nią związane kiedyś miną.

Patrząc na obecną trudną i niepewną sytuację kredytobiorców, wiele osób szukających mieszkania stawia na bezpieczny najem długoterminowy. Jest to dobre rozwiązanie przejściowe, na stałe jest bowiem wyjściem bardzo nierentownym. Część z nas jest do tego zmuszona przez warunki bankowe, ale jest nadzieja. Planowane na maj nowe zasady pożyczek mieszkaniowych mogą być realną szansą na stabilizację rynku i zdobycie własnego M.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *