Średnia cena mieszkań – jak się ją wylicza?

0 306

Średnia cena mieszkań to jedna z podstawowych informacji charakteryzujących rynek nieruchomości. Jest to parametr ważny zarówno dla sprzedających, jak i dla osób, które planują zakup mieszkania. Średnia cena pozwala porównać ceny nieruchomości bez konieczności analizowania raportów dotyczących poszczególnych lokalizacji czy segmentów rynku.

Ceny mieszkań porównuje się w ramach określonego ich zbioru na podstawie średniej wartości lub mediany. Porównaniu mogą podlegać ceny pochodzące z ogłoszeń sprzedaży nieruchomości, czyli ceny ofertowe, ceny transakcyjne, czyli te, które faktycznie znalazły się w umowach sprzedaży nieruchomości lub też ceny nieruchomości o określonych parametrach, np. przyjętej powierzchni lub liczbie pokoi.

Aby obliczyć średnią cenę, sumuje się ceny nieruchomości z danego zbioru, a następnie otrzymaną kwotę, dzieli się przez liczbę danych. Mediana z kolei jest wartością środkową i zależy od tego, jakie ceny będą przeważać w prowadzonej analizie. Średnia cena zdecydowanie lepiej odzwierciedla sytuację na rynku niż mediana, ponieważ dostarcza informacji o tym, ile mniej więcej kosztują nieruchomości w badanej lokalizacji.

Indeks cen mieszkań dostarcza z kolei informacji o zmianie cen w stosunku do okresu bazowego. Indeks hedoniczny służy do porównania cen nieruchomości o podobnej powierzchni, standardzie, lokalizacji, stanie technicznym – dlatego najlepiej odzwierciedla sytuację na rynku. Indeks ten stanowi ocenę jakościową, zakłada więc, że cena nieruchomości uzależniona jest od ceny jej poszczególnych parametrów. Indeks hedoniczny dostarcza na przykład informacji o tym, jakie nieruchomości w danej lokalizacji cieszyły się największym zainteresowaniem w określonym czasie.

Dane do obliczenia indeksu cen mieszkań pozyskiwane są m.in. z Rejestrów Cen i Wartości Nieruchomości, które prowadzą starostwa powiatowe oraz prezydenci największych miast. W rejestrach znajdują się dane z aktów notarialnych, a więc zawierają one rzeczywiste kwoty, za jakie sprzedane zostały nieruchomości. Oficjalne dane dotyczące indeksu cen mieszkań publikuje Główny Urząd Statystyczny, ale także Narodowy Bank Polski oraz niezależne firmy i organizacje związane z rynkiem nieruchomości.

Indeks cen nieruchomości nie pokazuje średniej ceny mieszkań, tylko prezentuje dynamikę zmian cen nieruchomości w badanym okresie względem okresu bazowego. Na jego podstawie można jednak obliczyć średnią cenę nieruchomości. Wyróżnić można trzy rodzaje indeksów cen mieszkań: indeks cen ofertowych, indeks cen transakcyjnych oraz indeks cen hedoniczny. Ten ostatni pozwala porównać ceny mieszkań o podobnych cechach – może to być powierzchnia (np. do 50 mkw. lub powyżej 100 mkw.), standard wykończenia, lokalizacja, czy wielkość (np. mieszkania dwu lub trzy pokojowe). Indeks cen ofertowych dostarcza informacji dotyczących cen, które znalazły się w ofertach sprzedaży nieruchomości udostępnionych w sieci lub biurach nieruchomości, natomiast indeks cen transakcyjnych zwykle jest od niego niższy, bo opiera się o ceny, które faktycznie zostały zapłacone za nieruchomości.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *