Najem nieruchomości według pośredników – rozmowa portalu Nieruchomosci-online.pl

0 84

Początek 2022 roku upłynął dla branży nieruchomości pod znakiem niepokojów i zmian. Inwestorom coraz trudniej jest odnaleźć się w niepewnej sytuacji. Rzeczywiście jeszcze kilka lat temu inwestycja w nieruchomości była pewna i bezpieczna, natomiast dziś wyliczenie stopy zwrotu przy kupnie lokalu jest niezwykle trudne. Jak wygląda polski rynek lokalowy po pierwszym kwartale 2022? Konkretne informacje mogą mieć dla nas ekspertki.

Iwona Wieczorek i Ewa Klos-Rychter to właścicielki biur obrotu nieruchomościami z 20-letnim doświadczeniem,  Sprawdźmy, co mówią w rozmowie dla portalu Nieruchomosci-online.pl, między innymi o perspektywach dla rentierów.

Najemcy królują na rynku

Mimo ustawicznego zacieśniania polityki pieniężnej i wysokich cen mieszkań, popyt nadal jest wysoki, choć inwestujemy w nie dużo ostrożniej. Jak zauważają ekspertki, dziś częściej kupowane są mieszkania z drugiej ręki — w dobrym standardzie i atrakcyjnej okolicy. Inwestorzy najczęściej przeznaczają na ten cel środki z depozytów bankowych i lokat, które przestały być opłacalne. Mało kogo stać obecnie na kredytowanie nieruchomości. Jeśli więc decyzja o zakupie zostanie podjęta, inwestor chce mieć pewność, że może szybko sprzedać wykończony lokal, a jego lokalizacja podniesie wartość transakcji.

Wiele osób z odpowiednim zapasem środków myśli o zakupie mieszkania pod wynajem. Jednak pośredniczki ostrzegają przed krótkotrwałym trendem, którego obecnie jesteśmy świadkami. Napływ emigrantów wojennych i popandemiczne ożywienie na rynku sprawiły, że mieszkania pod najem wciąż są cennym towarem. Ta fala zainteresowania z pewnością jednak opadnie, regulując zawyżone czynsze. Warto więc pamiętać, że choć w tej chwili rentierzy mogą dyktować ceny, nie można ich przekładać na przyszłą stopę zwrotu z inwestycji. To szczególnie ważne, gdybyśmy chcieli ją kredytować hipoteką. Koszty takiego kredytu będą rosły, niezależnie od ostatecznego spadku liczby osób chętnych na wynajęcie mieszkania.

Co się opłaca?

W momencie, w którym ceny lokali na rynku pierwotnym prawie sięgnęły tych z wtórnego, mało kto myśli o kupnie mieszkania od dewelopera. Analityczki są zgodne, że kupno mieszkania z własnych środków jest obecnie najbardziej opłacalnym ruchem. A czy przy wysokich cenach nieruchomości warto myśleć o sprzedaży? Z obserwacji rynku jasno wynika, że w tej chwili najbardziej opłacalny jest najem. Jego utrzymująca się popularność z pewnością stabilizuje ceny. W związku z tym nie trzeba obawiać się spadków i myśleć o szybkiej sprzedaży nieruchomości.

Według specjalistek, podobnie jak inwestycja własnych środków w mieszkanie, opłacalne obecnie jest kupno działki. Bez względu na to, czy zrobimy to z myślą o budowie, czy odsprzedaniu, wartość parceli będzie rosła. Szczególnie zauważalne będzie to w przypadku atrakcyjnie położonych gruntów budowlanych. Tych bowiem wciąż brakuje.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *