Rekordowa sprzedaż mieszkań w 2021 r.

0 61

Rok 2021 przyniósł prawdziwy boom na rynku nieruchomości. Zakupiono ich największą liczbę od dwudziestu lat. Brakuje jeszcze wprawdzie pełnych danych z grudnia, ale wiadomo już, że wyniki są rekordowe. Co ciekawe, eksperci są zdania, że spośród wszystkich kupionych mieszkań, więcej niż jedno na trzy, nabyto jako inwestycję – krótko lub długoterminową. Nic dziwnego. Przyzwyczailiśmy się już do wzrostów cen mieszkań. Ostatnie miesiące to z kolei stały wysoki popyt. Nic nie wskazuje na to, by w przyszłości trend ten miał się odwrócić.

Mieszkania to zdaniem wielu wciąż świetna inwestycja

Jakie lokale kupowano? Inwestorzy polowali głównie na mieszkania średniej wielkości. Najpopularniejsze na rynku były te dwu- i trzypokojowe. Dużym zainteresowaniem cieszyły się również kawalerki. Co ciekawe, odnotowano naprawdę wielki popyt na nieruchomości magazynowe.

Dwudziestoletni rekord dotyczył nie tylko mieszkań, ale także działek budowlanych i rekreacyjnych. Dane te dotyczyły zarówno rynku pierwotnego, jak i wtórnego. Między styczniem a listopadem 2021 udzielono pozwoleń i dokonano zgłoszeń budowy łącznie 307,9 tys. mieszkań. W porównaniu z tym samym okresem w roku 2020, mamy do czynienia ze wzrostem o aż 27,5%. Jeśli chodzi o zezwolenia, było ich najwięcej od 10 lat. Tego trendu nie powstrzymał nawet wzrost cen materiałów budowlanych, które podrożały średnio o 50%.

ilixe48/bigstockphoto.com

Wynik sprzedaży jest porównywalny do boomu z 2017 roku. W Polsce wciąż brakuje jednak mieszkań, co przekłada się na stały wzrost popytu. Zdaniem ekspertów w dalszym ciągu brakuje około 1,5-2 mln mieszkań. Zdaniem wiceprezesa Polskiego Związku Firm Deweloperskich, Konrada Płochockiego, liczba ta odpowiada około dziesięcioletniej produkcji deweloperów.

Sposoby inwestowania na rynku nieruchomości

Mieszkania dla wielu osób stanowią bezpieczną inwestycję. Zwłaszcza w przypadku, gdy kupują je na rynku pierwotnym, na etapie tak zwanej “dziury w ziemi”. Wystarczy kilka lat, żeby zanotować naprawdę konkretny zysk. Inni kupują po to, by sprzedać znacznie szybciej. Zdaniem niektórych analityków rynku, jest on zdominowany przez spekulantów i inwestorów. To właśnie ich aktywność wpłynęła na wzrost cen lokali, nieruchomości oraz działek budowlanych.

Mieszkania na inwestycje kupowano najczęściej w dużych miastach. W przypadku mniejszych zdecydowanie przeważały potrzeby własne. Coraz więcej zwolenników ma w naszym kraju również sprzedaż krótkoterminowa i tak zwany flipping mieszkań. Co ciekawe trend ten przygasł na jesieni. Zdaniem obserwatorów powodem tego było lekkie nasycenie rynku, a także wzrost cen materiałów budowlanych.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *