Rejestracja najmu krótkoterminowego ma być obowiązkowa

0 64

Najem krótkoterminowy stał się popularną alternatywą dla hoteli i pensjonatów, z której chętnie korzystają turyści. Eksperci alarmują jednak, że wiele osób wynajmujących mieszkania turystom nie płaci podatków, a ponadto rozwój tego rynku spowodował wzrost cen nieruchomości, co utrudnia rodzinom znalezienie mieszkania do wynajęcia, w którym będą mieszkać na co dzień.

Parlament Europejski oraz Komisja Europejska pracują nad wprowadzeniem regulacji, które wyeliminują najem mieszkań dla turystów „na czarno”. Rejestracja właścicieli mieszkań przeznaczonych na najem krótkoterminowy ma być obowiązkowa, a portale internetowe z ofertami najmu mieszkań dla turystów będą musiały kontrolować, czy właściciel nieruchomości dokonał rejestracji.

TeroVesalainen/bigstockphoto.com

Zgodnie z projektowanymi przez UE przepisami platformy internetowe oferujące noclegi będą zobowiązane do udostępniania organom publicznym informacji na temat liczby noclegów oraz gości. Oferta gospodarza, który nie będzie spełniał określonych wymogów, może zostać usunięta z portalu, a jego numer rejestracyjny zostanie zawieszony. Nowe regulacje mają na celu wyeliminowanie z rynku właścicieli nieruchomości przeznaczonych dla turystów, którzy unikają płacenia podatków w związku z prowadzoną działalnością. Unia Europejska podjęła się regulacji rynku najmu krótkoterminowego z powodu licznych skarg składanych przez samorządy lokalne oraz lokalne społeczności dotyczących niekontrolowanego rozwoju rynku mieszkań dla turystów, który powoduje m.in. wzrost cen nieruchomości.

Dane Eurocities, czyli stowarzyszenia dużych miast europejskich, pokazują, że w wielu miastach w ciągu ostatnich kilku lat liczba ofert najmu krótkoterminowego wzrosła kilkukrotnie. W Krakowie między 2014 a 2017 liczba mieszkań dla turystów wzrosła o 100 proc., w Amsterdamie w 2013 roku wynosiła 4,5 tysiąca, a już w 2017 roku – 22 tysiące. We Florencji od 2015 roku liczba mieszkań wzrosła o 60 procent. Rozwój rynku najmu wakacyjnego powoduje, że zwykła rodzina, która chciałaby wynająć mieszkanie do życia, ma duży problem ze znalezieniem odpowiedniej oferty, ponieważ stawki najmu wzrosły kilkakrotnie. Dodatkowo duża liczba turystów w najbardziej atrakcyjnych lokalizacjach obniża komfort codziennego życia – w miastach panuje tłok, hałas, brud, spadł też poziom bezpieczeństwa.

Popularność najmu mieszkań wakacyjnych wynika z tego, że zwykle jest to rozwiązanie tańsze niż nocleg w hotelu lub pensjonacie. Turyści wybierają je także ze względu na większą prywatność i wygodę, a także dostęp do w pełni wyposażonej kuchni, która umożliwia samodzielne przygotowywanie posiłków, co ma duże znaczenie dla osób o mniejszym budżecie, które nie mogą pozwolić sobie na stołowanie się na mieście podczas wakacyjnego wyjazdu.

Nowe unijne regulacje uderzą w szczególności w tych właścicieli mieszkań, którzy nie płacili podatków. W Polsce wynajem krótkoterminowy opodatkowany jest podatkiem PIT lub CIT w zależności od formy prowadzonej działalności. W przypadku najmu okazjonalnego, na którym właściciel zarabia mniej niż 20 tys. euro, może on uzyskiwać przychody jako osoba fizyczna, a podatki pobierać będzie platforma z nieruchomościami udostępniająca jego ofertę. Jeśli jednak najem jest „regularny i długotrwały”, powinna zostać zarejestrowana działalność gospodarcza, aby rozliczać podatek dochodowy.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *