Polski Ład – co się zmieni w opodatkowaniu najmu?

0 94

Dla osób posiadających mieszkanie na wynajem Polski Ład przyniesie zmianę sposobu rozliczania dochodu osiągniętego z najmu nieruchomości. Wynajmujący nie będą już mogli rozliczać się na zasadach ogólnych ani korzystać z amortyzacji.

Polski Ład zakłada dwie istotne zmiany dotyczące opodatkowania prywatnego najmu nieruchomości. Pierwsza z nich dotyczy sposobu opodatkowania przychodów z najmu, druga zaś amortyzacji – zlikwidowana zostanie możliwość dokonywania odpisów amortyzacyjnych mieszkań i domów.

nieruchomości inwestowanie

Obecnie osoby zarabiające na najmie prywatnym mogą rozliczać się ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych lub według skali podatkowej. Ryczałt zakłada dwie stawki – 8,5 proc. dla przychodów do 100 tys. zł w skali roku i 12,5 proc. od nadwyżki ponad tę kwotę. Z kolei przy opodatkowaniu na zasadach ogólnych, dla dochodów nieprzekraczających kwoty 85 528 zł obowiązuje stawka podatku na poziomie 17 proc., a dla nadwyżki – 32 procent. W wyniku wprowadzonych zmian przychody z najmu będą musiały być rozliczane ryczałtem. Obowiązek ten wejdzie w życiu od 1 stycznia 2023 r., co oznacza, że jeszcze przez cały przyszły rok wynajmujący mieszkania będą mogli rozliczać się według skali podatkowej. Warto zwrócić uwagę, że w przypadku ryczałtu podstawę opodatkowania stanowi przychód, natomiast przy skali podatkowej wartość podatku liczy się od dochodu, czyli przychodu pomniejszonego o koszty jego uzyskania, do których zaliczamy wydatki poniesione na lokal do wynajęcia, takie jak np. remont, modernizacja, wyposażenie, a także odpisy amortyzacyjne.

Polski Ład uniemożliwi właścicielom nieruchomości na wynajem amortyzację mieszkań. Wysokość odpisów amortyzacyjnych ustala się na podstawie początkowej wartości mieszkania. W skali roku odpis może wynieść maksymalnie do 10 proc. wartości początkowej nieruchomości. Powoduje to, że przy skali podatkowej i amortyzacji mieszkania, można znacząco obniżyć wysokość podatku dochodowego od najmu, a w niektórych przypadkach zdarza się, że w ogóle nie trzeba go płacić. Nowelizacja ustawy likwiduje prawo do amortyzacji mieszkań i domów zarówno dla przedsiębiorców, jak i osób fizycznych wynajmujących nieruchomości. Powoduje to, że osoby prowadzące działalność gospodarczą w mieszkaniu lub domu również nie będą mogły uwzględniać odpisów amortyzacyjnych w kosztach uzyskania przychodu.

Ta zmiana również wejdzie w życie z początkiem 2023 roku. W przyszłym roku osoby osiągające przychody z najmu prywatnego mogą jeszcze stosować dotychczasowe zasady ich opodatkowania, z zastrzeżeniem, że do 31 grudnia 2022 r. odpisy amortyzacyjne mogą być zaliczane do kosztów uzyskania przychodu pod warunkiem, że dotyczą nieruchomości nabytych lub wytworzonych przed 1 stycznia 2022 r. Eksperci uważają ten przepis za budzący wątpliwości i kontrowersyjny, ponieważ konstytucja przewiduje zasadę praw nabytych, która powinna obejmować m.in. amortyzacje rozpoczęte przed wprowadzeniem zmian.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *