Podwyżka czynszu najmu mieszkania – jak często, o ile?

0 40

W ostatnim czasie sytuacja na polskim rynku nieruchomości nie wydaje się zbyt kolorowa. Coraz mniej osób stać na zakup własnego mieszkania, więc jedyną możliwą decyzją jest ta o najmie mieszkania. Niestety ceny za najem również nie stoją w miejscu. W związku z trudną sytuacją ekonomiczną w kraju, właściciele lokali myślą o zwiększeniu czynszu swoim najemcom. Jednak co ważne nie zawsze mają do tego prawo. W artykule przedstawimy, jak powyższa sytuacja ma się do obowiązującego w Polsce prawa. Zapraszamy do lektury!

Rosną ceny za najem

Zgodnie z najnowszymi danymi, którymi podzieliły się portale badające wyceny nieruchomości Rentier oraz Expander, za wynajem lokali mieszkalnych w Polsce trzeba zapłacić średnio o 28% więcej niż przed rokiem. To duży wzrost, ale nie może on dziwić, kiedy weźmiemy pod uwagę wojnę za naszą wschodnią granicą, galopującą inflację oraz coraz wyższe stopy procentowe. Wynajmujący chcą zarabiać więcej, tak aby było ich stać na bieżące wydatki. Jednak należy pamiętać, że nie zawsze właściciel mieszkania może podnieść czynsz. Spójrzmy jakie zasady muszą zostać spełnione, aby wzrost czynszu był zgodny z obecnymi regulacjami prawnymi.

Podwyżka czynszu a polskie prawo

Po pierwsze i najważniejsze, opłata za mieszkanie nie może ulec zmianie z dnia na dzień. Przecież nie po to zawieramy umowę na najem przed wprowadzeniem się, żeby po kilku dniach otrzymać informację o zmianach dotyczących podpisanego dokumentu. Przed jakąkolwiek zmianą należności wynajmujący jest zobowiązany pisemnie poinformować najemcę o rozwiązaniu dotychczas obowiązującej umowy do końca miesiąca, następnie podpisać nową zaktualizowaną wersję, która będzie mieć moc prawną od początku kolejnego okresu rozliczeniowego. Oczywiście, wszystko to pod warunkiem, kiedy obie zainteresowane strony dojdą do porozumienia.

Kolejna bardzo ważna kwestia to częstotliwość zmieniających się stawek za najem mieszkania. Okazuje się bowiem, że i w tym przypadku znajdziemy odpowiednie regulacje, do których wynajmujący powinni się stosować. Kodeks cywilny mówi, że właściciel mieszkania nie może podwyższać opłat związanych z wynajmem częściej niż co pół roku. Wyjątkiem są opłaty niezależne od niego np. rozliczenie ze spółdzielnią. Tak więc pamiętajmy, że po podwyżce, sześć miesięcy możemy spać spokojnie. Co z wysokością wzrostu opłat? W skali roku nie może ona być większa od średniorocznego wskaźnika inflacji. Nie ma więc tutaj miejsca na żadne wyłudzenia.

Możliwości prawne najemcy

Załóżmy, że wynajmujący spełnił już wszystkie wcześniej opisane formalności dotyczące podwyższenia czynszu za najem mieszkania. W jaki sposób w tym momencie zachować się może jego najemca? Zgodnie z prawem ma on dwa miesiące na pisemne ustosunkowanie się do decyzji właściciela lokalu. Jeżeli nie zgodzi się na zaproponowane warunki, otrzymuje wypowiedzenie, a bieżąca umowa traci ważność po upłynięciu trzech miesięcy od ostatniego dnia miesiąca, w którym otrzymał owo pismo. Najemca ma też prawo zażądać pisemnej argumentacji wynajmującego, którą sugerował się, podejmując decyzję o podniesieniu czynszu. Każdy najemca powinien też wiedzieć, że wszelkie warunki na temat ewentualnych przyszłych zmian w umowie, powinien omówić z właścicielem lokalu przed podpisaniem umowy.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *