Ceny najmu rosną w rekordowym tempie

0 86

Tygodnik Gospodarczy PIE informuje, że od rozpoczęcia wojny w Ukrainie, tj. od końca lutego 2022 roku, odnotowano w Polsce zdecydowany wzrost cen najmu nieruchomości. W III kwartale br. przeciętna wartość najmu wzrosła o niemal 17 proc. w zestawieniu z tym samym okresem w 2021 r., a w II kwartale br. o niemal 14 proc. Wyniki te są rekordowe w odniesieniu do trendu obserwowanego w przeszłości. Warto wspomnieć, że w latach 2011-2019 ceny najmu również rosły o ok. 2,5 proc. r/r, jednak w 2018 oraz 2019 r. tendencja wzrostowa przybrała na mocy i osiągnęła wartość na maksymalnym poziomie 6 proc. Z danych Polskiego Instytutu Ekonomicznego wynika również, że aktualny wzrost cen najmu na polskim rynku nieruchomości znajduje się w czołówce najwyższych wyników odnotowywanych wśród członków OECD. W III kwartale br. wyższe wartości miały jedynie Estonia – 27 proc., Litwa – 19,1 proc. oraz Słowenia – 19,2 proc.

Dlaczego ceny najmu rosną tak szybko?

Główne powody generujące znaczne wzrosty cen najmu nieruchomości to wysoki poziom inflacji oraz napływ do naszego kraju uchodźców z Ukrainy. Szacuje się, że niemal 1,5 mln Ukraińców uciekło do Polski, decydując się tu zostać na dłużej i tym samym rozpoczynając poszukiwania mieszkań do wynajęcia. Tak znaczący napływ ludności wygenerował ogromny wzrost popytu, głównie w dużych miastach, a to przełożyło się na windowanie cen najmu. Trzeba jednak pamiętać o ogólnym wysokim wzroście cen m.in. energii elektrycznej czy gazu, które również bezpośrednio przekładają się na wyższe stawki najmu. Ponadto eksperci informują, że aktualnie ceny najmu polskich nieruchomości idą w górę szybciej niż ceny sprzedawanych mieszkań. W II kwartale br. przeciętna stawka za wynajem mieszkania była wyższa o 13,6 proc., podczas gdy przeciętna cena zakupu nieruchomości wzrosła o 12,4 proc. w porównaniu do roku ubiegłego. Analitycy spodziewają się, że w III kwartale br. różnica ta będzie jeszcze większa, a ceny najmu w znaczący sposób przewyższą ceny sprzedaży. Podobna sytuacja nie miała miejsca przez ostatnie 6 lat, ale wydarzyła się w latach 2011-2016 z powodu kryzysu gospodarczego.

Czy w najbliższym czasie polski rynek najmu się rozwinie?

Zdaniem wielu ekspertów jest bardzo prawdopodobne, że w ciągu kilku najbliższych lat rynek najmu nieruchomości w Polsce jeszcze mocniej się rozwinie. Wzrostowa tendencja będzie skorelowana z faktem, iż coraz mniej Polaków spełnia restrykcyjne warunki uprawniające do zaciągnięcia kredytu hipotecznego, a co za tym idzie, nie ma możliwości kupna mieszkania. Z danych Biura Informacji Kredytowej wynika, że w październiku 2022 r. złożono o ponad 67 proc. mniej wniosków kredytowych w ujęcie roku do roku. Według wskazań analityków PIE zakup nieruchomości w ostatnim czasie miał masowo charakter czysto inwestycyjny, a znaczna ich część została lub w najbliższym czasie zostanie wynajęta. Oprócz tego coraz częściej mieszkania kupują inwestorzy instytucjonalni, którzy w największych polskich miastach już udostępniają ok. 8,5 tys. nieruchomości na wynajem, a szacuje się, że w ciągu pięciu najbliższych lat liczba ta może wzrosnąć do 26,5 tys.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *