Opodatkowanie najmu prywatnego korzystniejsze dla małżonków

0 112

Wszystko wskazuje na to, że szykuje nam się nowelizacja ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym. Według rozwiązań wprowadzonych do projektu SLIM VAT3 jeszcze w tym roku małżonkowie mają płacić 12,5% ryczałtu od przychodów dopiero po przekroczeniu progu 200 tysięcy złotych, a nie jak do tej pory, 100 tysięcy. Taka forma rozliczania przysługuje im bez względu na to, czy deklaracje składają indywidualnie czy jako para.

Ważne zmiany w opodatkowaniu najmu

Od stycznia 2023 najem prywatny może być opodatkowany wyłącznie ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Oznacza to, że przy rozliczeniu nie można już stosować skali podatkowej ani odliczać kosztów. Obowiązuje opłata ryczałtowa w wysokości 8,5% od kwoty 100 tysięcy i 12,5% od nadwyżki. Warunki te dotyczą obecnie również małżonków. Co ważne, według obecnie obowiązującego prawa nie ma znaczenia, czy przedmiot najmu należy do wspólnego majątku, czy jest odrębną własnością męża lub żony. Limit ten dotyczy małżeństw niezależnie również od tego, czy mają rozdzielność majątkową, czy nie. Ponieważ ten sam limit dotyczy podatników indywidualnych, pojawiają się głosy o dyskryminacji małżeństw i łamaniu zasad równości podatkowej. Nowelizacja ma to zmienić.

Jak wspominaliśmy, zmiana wprowadza dla małżonków limit 200 tysięcy, co oznacza, że wyższy ryczałt będzie ich dotyczył dopiero po przekroczeniu tego progu. W praktyce oznacza to, że na przykład jeśli żona wynajmie nieruchomość zupełnie samodzielnie, będzie mogła również sama wykorzystać ten wysoki limit. Specjaliści oceniają, że po wejściu w życie nowelizacji małżonkowie będą mogli zaoszczędzić nawet 4 tysiące zł podatku rocznie. Co ważne, opcję tę będą mogli wykorzystać już w roku 2023, ponieważ zmiana ma zastosowanie do przychodów uzyskanych od 1 stycznia tego roku.

Nowelizacje, nawet te korzystne, wprowadzane w trakcie roku podatkowego oznaczają zamieszanie i bałagan informacyjny. Do dziś nie wiadomo, kiedy nowe przepisy zostaną opublikowane i ostatecznie wejdą w życie. To ważne, nawet jeśli mają działać wstecz. Skutkiem tej sytuacji z pewnością będą korekty PIT-ów i nadpłacone podatki. Analitycy jasno stwierdzają, że nawet jeśli zmiany przynoszą podatnikowi profit, powinny być planowane i wdrażane w życie przed rozpoczęciem roku podatkowego.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *