Opodatkowanie najmu miejsca parkingowego lub garażu

0 2996

Najem garażu, miejsca parkingowego, czy pomieszczenia gospodarczego jest opodatkowany tak, jak najem nieruchomości mieszkalnej. Jakie podatek za najem należy odprowadzać do urzędu skarbowego w 2023 roku?

Od początku 2023 roku w przypadku najmu nieruchomości została wycofana skala podatkowa. Oznacza to, że właściciel nieruchomości osiągający przychodu z tytułu najmu musi się rozliczyć z urzędem skarbowym na zasadach ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Nie ma w tym przypadku możliwości odliczenia kosztów uzyskania przychodu ani skorzystania z kwoty wolnej od podatku. Już od pierwszych wpływów należy odprowadzić podatek naliczony według właściwej stawki:

  • w przypadku przychodów z najmu nieprzekraczających w skali roku 100 tys. zł stawka wynosi 8,5%,
  • jeśli przychód przekroczy w danym roku 100 tys. złotych, to nadwyżka jest opodatkowana według stawki 12,5%.

Zaliczki na podatek należy odprowadzać miesięcznie lub rocznie, a po zakończeniu roku podatkowego należy w urzędzie skarbowym złożyć zeznanie podatkowe na właściwym formularzu. Umowy najmu nie musimy zgłaszać do urzędu skarbowego, chyba że jest to umowa najmu okazjonalnego. Ta jednak dotyczy najmu nieruchomości mieszkalnych, więc w przypadku garażu, czy miejsca postojowego nie musimy spełniać dodatkowych formalności.

Jak obniżyć wysokość podatku od najmu garażu lub miejsca postojowego?

Podatek od najmu płacimy od przychodu. Oznacza to, że jeśli z czynszem pobieramy od najemcy również opłatę na pokrycie kosztów związanych z użytkowaniem danej nieruchomości (np. opłaty za serwis techniczny, sprzątanie, przegląd instalacji, czy zużycie energii), to od tej kwoty nie musimy płacić podatku. W umowie najmu należy jednak określić, jaką kwotę pobieramy od najemcy jako opłatę za wynajęcie nieruchomości, a jakie środki pobieramy w celu pokrycia opłat.

Umowa najmu miejsca postojowego lub garażu

Umowa najmu miejsca postojowego lub garażu jest podobna do umowy najmu nieruchomości mieszkalnej. Musi ona zawierać dane osobowe obu stron, dokładne oznaczenie nieruchomości (rodzaj, lokalizację, numer miejsca postojowego lub garażu) oraz informację o wysokości opłat wraz z terminem ich wnoszenia. W przypadku umowy najmu miejsca postojowego lub garażu raczej nie stosuje się protokołu zdawczo-odbiorczego, chyba że garaż wyposażony jest w jakiś sprzęt lub urządzenia.

Umowę najmu warto zawrzeć na piśmie, jednak zgodnie z obowiązującymi przepisami nie mamy takiego obowiązku. Jeśli umowa dotyczy samego miejsca parkingowego lub garażu i transakcja nie dotyczy jednocześnie najmu nieruchomości mieszkalnej, nie stosuje się umowy w formie aktu notarialnego.

Podobne zasady dotyczą najmu innych pomieszczeń, takich jak komórki lokatorskie czy piwnice.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *