O wynajmie nie decyduje już kryterium ceny

0 391

Na wybór właściwego mieszkania przez najemcę wpływ ma wiele czynników. Z pewnością jednym z nich jest cena, jednakże staje się ona coraz częściej elementem drugorzędnym wobec pozostałych, zwiększających się wymagań lokatorów. Wiadomo również, że im są one wyższe tym większa będzie cena, którą skłonni będą zapłacić, jednakże bogacące się społeczeństwo zaczyna przedkładać wydatki nad komfort mieszkania i podniesienie jego standardu, a także inne dla nich istotne kwestie.

Klienci osób wynajmujących mieszkania coraz częściej zwracają uwagę nie tylko na standard wykończenia, ale również dodatkowe wyposażenie lub ponadprzeciętny design. Dotyczy to zarówno ofert przeznaczonych na dłuższy wynajem, ale także dla turystów traktujących mieszkanie jako lokum na czas urlopu. Nieruchomość taka poza swoimi podstawowymi zadaniami ma również zapewniać rozrywkę i relaks, być przy tym substytutem domu, czyli przy pełnej swobodzie pozwalać na normalne funkcjonowanie bez konieczności zabierania ze sobą najpotrzebniejszych sprzętów.

Wynajem mieszkania

I tak w zależności od grupy docelowej wyposażenie takiego mieszkania powinno się różnić, np. jeśli szukamy najemców wśród rodzin z dziećmi warto zadbać o gadżety takie jak podgrzewacz do mleka, przewijak, łóżeczko czy wanna do kąpieli. Jednakże pewna grupa potencjalnych lokatorów, mowa o tych zainteresowanych dłuższym wynajmem, szukać będzie lokali nieumeblowanych, aby mogli urządzić je po swojemu.

Innym istotnym kryterium wyszukiwania ofert najmu jest lokalizacja nieruchomości, która również jest inna dla różnych grup potencjalnych klientów. Jeśli najemców szukamy wśród studentów, atrakcyjne będą mieszkania położne w pobliżu uczelni lub w zasięgu infrastruktury komunikacyjnej. Natomiast najpopularniejsze mieszkania dla turystów to te z urokliwym widokiem, sąsiedztwem lasów, plaży czy gór. Ponadto w obu przypadkach ważna będzie również odległość budynku od sklepów, aptek, szkół czy przedszkoli, punktów usługowych, związanych z rozrywką czy kulturą.

Najemcy zwracają uwagę również na usytuowanie mieszkania w budynku. Z pewnością mniej korzystna będzie lokalizacja w wielkiej płycie od tej na nowym, strzeżonym osiedlu, czy w zabytkowej, odrestaurowanej i klimatycznej kamienicy. Ważne jest również jego otoczenie, place zabaw dla rodzin z dziećmi, bliskość parku ścieżek rowerowych, zagospodarowanie przestrzeni zielonej. Powyższe kryteria można by zamknąć w katalogu „estetyka”, ponieważ jest to czynnik coraz istotniejszy przy wyborze odpowiedniego mieszkania, zarówno na dłuższy okres jak i krótszy termin.

Przed podjęciem ostatecznej decyzji najemcy biorą pod uwagę również sąsiadów, mianowicie czy nie są oni zbyt hałaśliwi czy w inny sposób uciążliwi, lub wręcz przeciwnie – czy nie należą do osób przesadnie wyczulonych na funkcjonowanie pozostałych mieszkańców budynku. Oglądając mieszkanie najemcy zwracają również uwagę na poziom hałasu słyszalnego z zewnątrz, z tego powodu atrakcyjniejsze będą mieszkania, których okna nie znajdują się od strony dużej ulicy. Bardzo prawdopodobne, że zapytają również o nasłonecznienie oraz położenie okien względem kierunków świata, godziny, w których w mieszkaniu jest najwięcej i najmniej promieni słonecznych. Nie bez znaczenia są także kwestie higieniczne oraz to, czy mieszkanie jest odświeżone, czy nie czuć w nim pleśni i czy wszystkie zakamarki zostały przed wejściem oglądających właściwie wyczyszczone.

Mimo iż cena zawsze będzie jednym z ważniejszych elementów wpływających na wybór mieszkania, to świadomość najemców i ich wymagania będą się zwiększać, gdyż wybór właściwego miejsca do zamieszkania ma wpływ na wiele dziedzin ich życia.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *