Najem okazjonalny – jakich błędów w umowach unikać?

0 42

Umowa najmu okazjonalnego jest korzystna dla właścicieli mieszkań, ponieważ ułatwia eksmisję lokatora, który jest uciążliwy lub nie płaci czynszu w terminie. Dla najemcy najem okazjonalny jest dużo mniej bezpieczny. Jednak taka umowa staje się teraz coraz bardziej popularna, gdy nieruchomości na wynajem brakuje, bo lokatorzy muszą spełniać wymagania właścicieli mieszkań.

Nie ma wątpliwości co do tego, że podpisanie umowy najmu okazjonalnego jest lepsze dla wynajmujących niż dla najemców. Trzeba jednak pamiętać o tym, że zawarcie takiej umowy wymaga dopełnienia dodatkowych formalności przez obie strony. W innym przypadku stanie się ona standardową umową najmu/

Brak oświadczenia najemcy

Najem okazjonalny znacznie upraszcza drogę do rozwiązania umowy, jeśli najemca jest niewypłacalny lub uciążliwy. Nie możemy jednak zapomnieć o tym, że jeśli eksmisja ma być skuteczna, to lokator musi podpisać oświadczenie notarialne, w którym poddaje się egzekucji i wskazuje lokal zastępczy, do którego się przeniesie w takim przypadku.

Do umowy trzeba również załączyć oświadczenie osoby, która ma tytuł prawny do tego mieszkania (np. własność), że jest świadoma faktu, iż jej lokum zostało wskazane przez kogoś jako zastępcze w razie konieczności zerwania umowy.

Najbezpieczniej dla właściciela mieszkania jest, aby takie oświadczenie było podpisane u notariusza. Dzięki temu możemy mieć pewność, że przyjmie on naszego lokatora w razie konieczności, a my będziemy mogli skłonić go do przeprowadzki.

Jeżeli tego nie dopilnujemy, to umowa najmu okazjonalnego stanie się zwykłą umową najmu.

Brak zgłoszenia do urzędu skarbowego

Warto wiedzieć, że mimo tego, że standardowa umowa najmu nie musi już być zgłaszana w urzędzie skarbowym, nie dotyczy to najmu okazjonalnego. Trzeba to zrobić w ciągu 14 dni od dnia podpisania umowy z lokatorem w urzędzie skarbowym właściwym dla swojego miejsca zamieszkania. Ten obowiązek ma na celu zmotywować właścicieli mieszkań do odprowadzania podatku dochodowego od zarobków osiągniętych z wynajmowanego mieszkania.

Jeżeli nie złożymy wymaganego oświadczenia do fiskusa w wymaganym terminie, to umowa najmu okazjonalnego przekształci się w zwykłą umowę najmu, gdzie lokator w znacznie większym stopniu jest chroniony.

Gdy po raz pierwszy podpisujemy umowę najmu okazjonalnego, to prawnicy radzą, aby zasięgnąć wcześniej porady prawnej. Dotyczy to zarówno właścicieli mieszkań, którzy muszą pamiętać o obowiązkach, których należy dopełnić, jak i lokatorów. Ci z kolei muszą być świadomi, że najem okazjonalny pozwala wynajmującym podnosić czynsz bez limitów, które dotyczą standardowego najmu oraz że w przypadku rozwiązania umowy nie przysługuje im prawo do lokalu socjalnego, nawet tymczasowego. Trzeba więc we własnym zakresie zadbać o mieszkanie zastępcze.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *