Najem mieszkań we wrześniu 2023 r.

0 23

Nowy raport Expandera i Rentier.io pokazuje zmiany, jakie zaszły na rynku w sierpniu tego roku. Z jednej strony oferta lokali pod wynajem rośnie, z drugiej skaczą też stawki czynszu, jakie wpisują w swoich ogłoszeniach rentierzy. Liczba ogłoszeń dodanych w sierpniu była o niemal 20% większa niż jeszcze miesiąc wcześniej. Mimo wysokiej podaży ceny najmu były wyższe o 2,5% w skali miesiąc do miesiąca.

Czy najem będzie wreszcie tańszy?

Dane opracowane w analizie wydają się nielogiczne. Rosnąca oferta lokali jest zwykle bezpośrednim powodem spadku cen najmu. W sierpniu obserwujemy sytuację w której właściciele nieruchomości testują reakcję najemców na nowe warunki. W zależności od postawy lokatorów czynsze podawane w ofertach mogą wzrastać lub spadać. Bardziej prawdopodobny jest pierwszy scenariusz. Dlaczego? Ponieważ mocny spadek popytu w sektorze najmu wywołany popularnością programu „Bezpieczny Kredyt 2%” może być odczuwalny dopiero pod koniec tego roku.

Od października 2022 ceny w segmencie najmu się ustabilizowały. Dopiero miesiące letnie, czyli czerwiec, lipiec i sierpień przyniosły wzrosty czynszów. Z początku były one niewielkie, ale w sierpniu 2023 osiągnęły wspomniane już 2,5% w skali miesiąc do miesiąca. Podwyżki dotyczyły aż 14 z 17 miast poddanych analizie. Na prognozy dotyczące kolejnej fali wzrostów jest jednak zbyt wcześnie. Decydujący okaże się wrzesień, w którym rentierzy będą musieli skonfrontować swoje oczekiwania finansowe z możliwościami lokatorów.

Sytuacja cenowa najmu na mapie Polski

Nowe oferty najmu najbardziej podrożały w Gdyni. W lipcu stawki wzrosły o niemal 6% z miesiąca na miesiąc. W sierpniu wzrost w tej samej skali sięgnął już 7,6%. Daje to skok stawek najmu o 13% w ciągu zaledwie dwóch miesięcy. Oczywiście warto pamiętać, że Gdynia to region atrakcyjny turystycznie. Koniec wakacji może tam przynieść spadek cen najmu.

Jednak Gdynia nie jest wyjątkiem i raport jasno pokazał, że najem drożeje także w innych częściach Polski. W Sosnowcu był to skok o niemal 7% w sierpniu w porównaniu z lipcem, a w Częstochowie o prawie 6%. Najem stał się w tym okresie tańszy tylko w trzech analizowanych miastach: w Bydgoszczy (-1,8%), Białymstoku (-0,9%) oraz Lublinie (-0,5%). Wzrosty widać też w ujęciu rocznym. Największe skoki stawek zanotowano w Sosnowcu (+11%) i w stolicy (+8%). Z zebranych danych wynika, że ceny najmu z roku na rok wzrosły w naszym kraju o średnio 5%.

Jak wspominaliśmy, w omawianym okresie dynamicznie rozrasta się też liczba nowych, unikalnych ofert najmu. W sierpniu było ich aż o 19,5% więcej niż w lipcu. Zwiększyła się też ogólna pula ogłoszeń. Według raportu mieszkań dostępnych dla lokatorów w sierpniu było w naszym kraju więcej o 10% niż rok wcześniej. Trend ten daje nadzieję na korekty w dół w stawkach najmu. Czy do nich dojdzie? Decydujący będzie popyt.

Najem a BK 2%

W sierpniu 2023 wzrosły zarówno ceny mieszkań, jak i stawki najmu. Mimo tych zmian nadal we wszystkich omawianych miastach rata kredytu w ramach BK 2% była niższa niż stawki najmu. Największa różnica jest obecnie widoczna w Gdańsku. Spłacając kredyt hipoteczny w ramach rządowego programu, zapłacimy o niemal 700 zł mniej niż płacąc za najem podobnego mieszkania.

Sytuacja ta może łatwo doprowadzić do znacznego spadku popytu w segmencie najmu. Na taką reakcję przyjdzie nam jednak poczekać. Rozpatrzenie wniosku o BK 2% zajmuje trochę czasu. Prócz tego osoby, które zainwestowały w nieruchomości deweloperskie, muszą je odebrać lub wykończyć. To wszystko sprawia, że reakcja segmentu najmu na BK 2% może być opóźniona o 3 lub 4 miesiące.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *