Najem instytucjonalny a najem okazjonalny

0 395

Umowa najmu instytucjonalnego to jedna z nowości, jakie wynikają z wprowadzanej niedawno ustawy o Krajowym Zasobie Nieruchomości. Ma to być lepszym rozwiązaniem niż najem okazjonalny, gdyż każdy lokator i wynajmujący będzie traktowany jednakowo, a na rynku ma pojawić się ma więcej mieszkań za określoną stawkę, dzięki uproszczonym warunkom wynajmowania lokali mieszkalnych przez pośredników.

Za sprawą ustawy o Krajowym Zasobie Nieruchomości osoby wynajmujące mieszkania będą miały jasno określone warunki umowy, w tym m.in. konkretne przesłanki do wypowiedzenia umowy oraz normowany czynsz. Natomiast obecność instytucji najmu instytucjonalnego jest odpowiedzią na potrzeby lokatorów i jednocześnie ułatwieniem dla inwestorów do realizacji inwestycji budowlanych z lokalami pod wynajem. Dzięki temu ma powstać więcej mieszkań, których czynsze będą w zasięgu przeciętnego najemcy.

Odbiór mieszkania na wynajem

fot. Yastremska/bigstockphoto.com

Sporo elementów najmu instytucjonalnego funkcjonuje już przy najmie okazjonalnym. Kontrowersyjnym warunkiem jest konieczność opuszczenia mieszkania przez lokatora we wskazanym terminie, jeśli nie wywiązuje się z umowy, nawet jeśli lokator nie ma zastępczego miejsca na zamieszkanie. Wówczas wynajmujący może się udać do schroniska dla bezdomnych, gdyż nie przysługuje mu prawo do lokalu socjalnego.

Powyższa sytuacja dotyczy tylko trzech uchybień najemcy przy najmie instytucjonalnym. Pierwszy to brak opłaty za czynsz z okresu od 3 miesięcy. Drugi to niszczenie mienia lub wykorzystywanie go w innych celach niż mieszkaniowe. Trzeci to wynajęcie mieszkania osobie trzeciej bez uprzedniego kontaktu z właścicielem. Aktualnie eksmisja lokatora jest trudniejsza, ponieważ przy najmie okazjonalnym koniecznie jest wykazanie przez najemcę lokalu mieszkalnego, do którego będzie mógł się przeprowadzić w razie wypowiedzenia umowy. To bardzo wydłuża cały proces, gdyż przy braku takiego zapisu w umowie może być problem z pozbyciem się niechcianego lokatora.

Umowy najmu instytucjonalnego zawierane są na minimum 15 lat, jednak nie są obowiązkowe. Jednak mniejsze ryzyko dla właściciela nieruchomości w przypadku niewypłacalności najemcy stanowi ważny argument obniżenia ceny za czynsz, aby znaleźć rzetelnego lokatora, który będzie płacił mniej, ale na czas. Ma to zachęcić do stałego korzystania z tego typu umów.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *