Mieszkanie w nowym bloku czy w starej kamienicy?

0 224

Mieszkania z rynku wtórnego ciągle dobrze się sprzedają. Ich niższa cena w porównaniu z nieruchomościami deweloperskimi sprawia, że w krótkim czasie znajdują nabywców. Gdy poszukujemy lokalu mieszkalnego, pojawia się pytanie, czy lepsze będzie to w bloku, czy w kamienicy. Obie opcje mają swoje plusy i minusy. Warto je poznać nim zapadnie ostateczna decyzja.

Stare kamienice mają swoją niemierzalną wartość. W ich murach wydarzyło się mnóstwo historii, a unikatowy wystrój dawnych budynków, które blask odzyskały po renowacji, potrafi zachwycić każdego. Ciekawa architektura to jednak nie wszystko. Mieszkania w kamienicach cechują się przestronnością i wysokimi sufitami, dzięki czemu zyskuje się niezwykły komfort. Grube ściany zapewniają poczucie intymności oraz chłody w upalne dni. Kamienice najczęściej znajdują się w bardzo atrakcyjnych punktach dużych miast, co zapewnia dostępność do sklepów, szkół i komunikacji miejskiej.

Jednak nie wszystkie piękne budynki przeszły gruntowne remonty. Wiekowe kamienice bardzo często wymagają wymiany instalacji oraz naprawy różnych elementów technicznych domu. Stan techniczny ma ogromny wpływ na cenę – odrestaurowane budowle są bardzo drogie, a te zniszczone, choć tanie, wymają ogromnego nakładu pracy i środków finansowych.

Taniej na pewno wyjdzie zakup mieszkania w bloku. Mieszkanie takie nie wymaga zwykle dużego remontu, a jego standard jest niższy, więc i cena jest niższa. Mieszkania w bloku mają bardzo różne metraże – od 20 do nawet 100 metrów kwadratowych.

Mieszkanie w bloku wiąże się z bliskim kontaktem z sąsiadami. Cienkie ściany sprawiają, że słychać wszystkie odgłosy, co czasem może być kłopotliwe.  Bloki mieszkalne najczęściej powstają na obrzeżach miast, z dala od hałaśliwego centrum, ale też z dala od najważniejszych punktów miasta. Dlatego niezbędne może okazać się posiadanie samochodu lub cierpliwość do wydłużonej podróży komunikacją miejską. Jednak niedogodności ma rekompensować dużo niższa cena niż za mieszkanie w kamienicy.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *