Mieszkania dla seniorów

0 307

W związku ze starzeniem się społeczeństwa w Polsce wzrasta liczba osób w podeszłym wieku, a co za tym idzie, zapotrzebowanie na mieszkania dostosowane do ich potrzeb. Domy opieki nieraz nie są w stanie sprostać oczekiwaniom seniorów. Dlatego lepszym rozwiązaniem mogą się okazać mieszkania, które zawierają udogodnienia dopasowane do potrzeb tej grupy wiekowej.

Oba te warunki można spełnić przez wdrożenie idei assisted living (dosł. mieszkalnictwo wspomagane). Polega ona na tym, że osoby starsze i z niepełnosprawnościami prowadzą w miarę możliwości niezależne życie, a z drugiej strony mogą w razie potrzeby skorzystać z pomocy, a usługi do nich skierowane są łatwo dostępne.

Zinkevych/bigstockphoto.com

Jakie rozwiązania można zastosować w mieszkaniach zaprojektowanych dla seniorów? Wiele osób starszych ma problemy z poruszaniem się, więc niektóre ze stosowanych udogodnień są takie jak w przypadku osób niepełnosprawnych. Dąży się do likwidacji barier architektonicznych – progów i różnic poziomów podłogi. W budynkach dostępne są podjazdy dla wózków inwalidzkich i windy docierające na wszystkie poziomy. Korytarze i drzwi są szerokie, aby można było łatwo się przemieszczać o kulach czy na wózku. Z myślą o osobach słabowidzących i słabosłyszących dostępne są głośnomówiące windy i domofony. Stosuje się też dodatkowe oświetlenie ułatwiające poruszanie się po mieszkaniu i budynku po zmroku.

Bardzo istotne jest także odpowiednie wyposażenie łazienki – uchwyty i poręcze przy misce ustępowej, płytkie brodziki lub kabiny bezbrodzikowe zamiast głębokich wanien, szafki umiejscowione na odpowiedniej wysokości oraz podłogi antypoślizgowe.

Zaobserwowano, że osoby starsze najczęściej wybierają lokale kompaktowe. Duże mieszkania nie są im potrzebne, a koszty utrzymania nieraz przekraczają ich możliwości finansowe. Z drugiej strony seniorzy są zwykle przyzwyczajeni do dość tradycyjnego rozkładu mieszkania, więc nawet przy małym metrażu wolą mieć osobne pomieszczenia niż otwartą przestrzeń.

Jeśli chodzi o ułatwienia dostępne w otoczeniu budynku, jedną z najważniejszych kwestii jest łatwy dostęp do pomocy medycznej. Dlatego istotne jest, by w pobliżu znajdowała się placówka medyczna i apteka. Bardzo ważne są też możliwości ciekawego spędzania wolnego czasu i rozwijania zainteresowań. Dlatego pożądane jest sąsiedztwo kin, teatrów, domów kultury, parków, uniwersytetów trzeciego wieku czy siłowni. Kolejnym istotnym czynnikiem są dobre połączenia komunikacyjne z innymi częściami miasta i niewielka odległość od przystanków autobusowych czy tramwajowych. Specjaliści nie zalecają jednak tworzenia osobnych osiedli tylko dla seniorów, gdyż ważna jest integracja z przedstawicielami innych grup wiekowych.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *