Wynajem indywidualnie czy ze współlokatorami?

0 38

Wynajem mieszkania z każdym rokiem staje się popularniejszy. Coraz więcej osób decyduje się w ten sposób zaspokajać swoje potrzeby mieszkaniowe, nie przywiązując się do jednego miejsca. Wynajem jest też rozwiązaniem, gdy nie można uzyskać kredytu z banku na zakup własnego lokalu. Poszukując oszczędności, również w przypadku najmu najlepiej będzie zdecydować się na podział opłat ze współlokatorem. Jeśli jednak nas stać, można samodzielnie mieszkać w wynajętym mieszkaniu, mając dzięki temu pełen komfort i swobodę.

Mieszkanie z współlokatorem niesie ze sobą zarówno wady, jak i zalety. Ta sytuacja podobnie wygląda z punktu widzenia właściciela mieszkania. Niższa cena za najem, możliwość zawiązania przyjaźni z nową lub wcześniej poznaną osobą, sprawia, że mieszkanie w dwójkę lub więcej osób bywa niezwykle przyjemne. Jednak druga strona medalu wiąże się z kłótniami o wysokość rachunków, podział opłat czy wzajemne uprzykrzanie sobie życia. Nie z każdym da się zaprzyjaźnić, a mieszkanie pod jednym dachem z kimś, kogo się nie lubi jest bardzo nieprzyjemne.

Wynajem mieszkania studentom

fot. NejroN Photo/bigstockphoto.com

Natomiast dla właściciela jeden lokator to teoretycznie mniejszy problem, bo to on jest odpowiedzialny za wszystkie opłaty i ewentualnie wyrządzone szkody. Przy większej liczbie najemców egzekwowanie należności bywa utrudnione. Najczęściej jednak przy wieloosobowym najmowaniu mieszkania można znacznie więcej zarobić, dlatego ta forma stale się sprawdza w przypadku studenckich mieszkań o niższym standardzie.

Warunkiem uniknięcia nieprzyjemnych sytuacji dla każdej ze stron jest indywidualne zawarcie umowy z właścicielem mieszkania. Wówczas każdy lokator odpowiada za siebie, nawet jeśli jego współlokator zrezygnuje nie będzie zmuszony podnosić za niego kosztów jednostkowego najmy. Najlepiej unikać też przypadkowych osób, bez wcześniejszego zweryfikowania, które mogą okazać się kłopotliwe lub nieuczciwe. Skuteczne jest też odgórne narzucenie zasad w domu, aby każdy mieszkaniec dbał o wynajmowane mienie i porządek. Mając jasny ogląd sytuacji i świadomość podjętej decyzji wspólne lub samodzielne mieszkania będzie przyjemne i bezproblemowe.

 

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *