Projekt ustawy o Krajowym Zasobie Nieruchomości przyjęty

0 97

Kontrola nad dostępnością mieszkań dla beneficjentów programu Mieszkanie Plus ma być łatwiejsza za sprawą przyjętego przez Komitet Rady Ministrów projektu ustawy o Krajowym Zasobie Nieruchomości (w skrócie KZN). Rzetelne zarządzanie ruchomościami skarbu państwa ma zapewnić stały przepływ finansowy instytucji. KZN będzie miał duży wpływ na realizację kolejnych inwestycji mieszkaniowych oraz wsparcie urzędów gminnych w zakresie budownictwa socjalnego i społecznego budownictwa czynszowego. Ma ustabilizować sytuację na runku mieszkaniowym.

Do najważniejszych funkcji KZN, poza zarządzeniem nieruchomościami, ma być kontrola najmu mieszkań czynszowych poprzez sprawdzania wysokości czynszów i wszelkich opłat związanych z wynajmowaniem mieszkania. Kolejnym celem Krajowego Zasobu Nieruchomości jest dopilnowanie, aby powstało wystarczająco dużo mieszkań, które zostaną włączone do programu Mieszkanie Plus. Przy zwiększonej dostępności mieszkań więcej osób będzie miało okazję na zrealizowanie swoich potrzeb mieszkaniowych.

Fundusz Mieszkan na Wynajem

KZN ma za zadanie stworzyć tzw. „bank ziemi”, w którym gromadzone będą nieruchomości będące własnością państwa. Dzięki odpowiedniemu gospodarowaniu podaż nieruchomości pod budownictwo mieszkaniowe ma znacząco pójść w górę. W tym celu niektóre budynki mieszkalne zostaną wyposażone w media i inne udogodnienia, aby zwiększyć ich atrakcyjność dla potencjalnych nabywców.

Do tej pory kontrolowanie wysokości czynszów, opłat eksploatacyjnych czy warunków zawierania i wypowiadania umów najmu mieszkania nie było prowadzone skrupulatnie – po powołaniu KZN ma się to zmienić.  Publicznie dostępne będą nabory najemców, co będzie można sprawdzić na stronach internetowych Krajowego Zasobu Nieruchomości. Pojawić się też mogą kary finansowe dla właścicieli i zarządców nieruchomości, którzy nie będą stosować się do ustalonych przez KZN warunków. Nadzór nad działalnością KZN będzie prowadziło ministerstwo infrastruktury i budownictwa.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *