Mieszkanie w wielkiej płycie – plusy i minusy

0 182

Bloki z wielkiej płyty, jako relikt minionej epoki, okryte są złą sławą, a mieszkania w nich uważane za te gorszego standardu. Ile w tym prawdy? Jakie są wady i zalety mieszkania w wielkiej płycie?

Ceny mieszkań na takich blokowiskach są nieco niższe od nieruchomości w nowym budownictwie. W największych miastach jest to różnica rzędu 5-7%. Dodatkowo bloki z wielkiej płyty często położone są w atrakcyjnych lokalizacjach, w których nowe mieszkania są dużo droższe. Zakup u dewelopera w peryferyjnej dzielnicy wiąże się natomiast z koniecznością tracenia czasu i cierpliwości na długie dojazdy do centrum, dlatego mieszkania w blokach nadal cieszą się popularnością. Szacuje się, że mieszka w nich około 12 milionów Polaków.

Gudella/bigstockphoto.com

Posiadają one już gotową, pełną infrastrukturę, z punktami usługowymi, sklepami, przedszkolami, przychodnią, miejscami zielonymi i najważniejsze – chodnikami i drogami dojazdowymi, na które u dewelopera trzeba czasem czekać jeszcze kilka lat odebraniu mieszkania. Dodatkowo w tego typu blokach bardzo często do mieszkania przypisana jest piwnica, która nie jest standardem w nowym budownictwie, gdzie jak największą powierzchnię przeznacza się na lokale mieszkalne, a z tego co zostanie robi się niewielkie komórki lokatorskie, za które trzeba dodatkowo zapłacić.

Wadą takich konstrukcji jest przestarzała technologia, w jakiej zostały wykonane, a także zły stan samych budynków. Wygląd i szerokość klatek schodowych, jakość pionów wentylacyjnych, czy szybów windowych, odbiega mocno od dzisiejszych standardów w budownictwie. Brak parkingów podziemnych w niektórych miejscach również zaczyna stanowić problem, ponieważ ilość miejsc na parkingach zewnętrznych robi się niewystarczająca, w porównaniu do liczby aut przypadających na jedno mieszkanie.
Mimo wszystko popyt na te mieszkania nie maleje, co raczej się nie zmieni. Standard tych budynków, dzięki świadomości i zaangażowaniu wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych, stale się poprawia. Modernizuje się je w zakresie termoizolacji, poprawia jakość i standard wielu rozwiązań, ale i coraz większy nacisk kładzie się na estetykę samych bloków i ich otoczenia. Blokowiska są zamykane i monitorowane, przez co poziom bezpieczeństwa nie odbiega od nowopowstających osiedli.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *