Jak przygotować mieszkanie do wynajmu?

0 576

Gdy mamy zamiar zacząć wynajmować innym nasze mieszkanie (czy to nasze własne lub odziedziczone w spadku, czy to nowe i kupione specjalnie jako inwestycja pod wynajem), powinniśmy je przygotować w taki sposób, by było dostosowane do potrzeb przyszłych najemców.

Jakie mieszkanie dla kogo?

Przede wszystkim powinniśmy się zastanowić, kto mógłby być zainteresowany takim mieszkaniem jak nasze i na jak długo zamierzamy je udostępniać. Grupa docelowa najemców zależy od wielkości mieszkania, jego standardu, ale też od lokalizacji.

Urządzanie mieszkania na wynajem

fot. dolgachov/bigstockphoto.com

Jeśli mieszkanie to kawalerka, będzie atrakcyjne dla singla na dorobku lub pary bez dzieci, ewentualnie dla studenta lub dwójki studentów. Takie osoby zwykle nie mają jeszcze wielu własnych sprzętów i mebli, więc będą poszukiwały mieszkania umeblowanego, z niezbędnymi urządzeniami AGD takimi jak pralka, kuchenka i lodówka. Podobnie jest w przypadku niedużego mieszkania dwupokojowego (35-50 mkw.).

Wyposażenie powinno być dobrej jakości, ale nie musi być z najwyższej półki. Jeśli dużo zainwestujemy w meble i AGD, będziemy chcieli, by inwestycja jak najszybciej się zwróciła, więc będziemy skłonni podwyższać cenę najmu do poziomu, na który trudno nam będzie znaleźć chętnych we wspomnianej grupie potencjalnych najemców. Z drugiej strony pozostawianie w pokoju meblościanki po babci, a w korytarzu boazerii z lat 80. też nie jest najlepszym pomysłem, gdyż najemcy w dzisiejszych czasach oczekują jednak nieco wyższego standardu. Lepiej usunąć stare, zniszczone przedmioty i kupić choćby najtańsze, podstawowe, albo nastawić się na lokatorów z własnymi sprzętami.

Mieszkanie większe (kilkupokojowe), o ile nie zamierzamy go podzielić na pokoje dla studentów, będzie przyciągać rodziny. Takie osoby będą wolały urządzić mieszkanie bardziej indywidualnie i jest większe prawdopodobieństwo, że mają już przynajmniej część mebli własnych. Dlatego można tu poprzestać na kompletnym wyposażeniu łazienki, zabudowie kuchni z AGD i ewentualnie szafie wnękowej, natomiast pozostałe meble, takie jak łóżka, krzesła itp. lokatorzy zapewnią we własnym zakresie.

Natomiast jeśli nastawiamy się na najem krótkoterminowy, np. nasz lokal znajduje się w miejscowości atrakcyjnej turystycznie, będziemy musieli zapewnić w miarę kompletne wyposażenie, także w drobiazgi typu suszarka do włosów i naczynia kuchenne. Osoby wynajmujące apartament na wakacje raczej nie będą skłonne wozić takich rzeczy ze sobą.

Grunt to bezpieczeństwo

Niezależnie od standardu mieszkania, bardzo ważne jest sprawdzenie, czy wszystkie instalacje i urządzenia działają właściwie i czy są bezpieczne dla lokatorów – zwłaszcza jeśli mieszkanie znajduje się w starszym budynku i/lub przez dłuższy czas stało nieużywane. Może się okazać, że niezbędna jest wymiana instalacji, zwłaszcza tych elektrycznych. Instalacje starego typu były przystosowane do mniejszej liczby urządzeń, więc łatwo o przeciążenia i awarie. Sprawdźmy też, czy wszystkie urządzenia sanitarne są szczelne i czy rury nie przeciekają.

Uniwersalny wystrój

Warto postawić na neutralne barwy ścian (białe, kremowe, jasnoszare). Nawet jeśli jesteśmy miłośnikami intensywnych kolorów, weźmy pod uwagę, że są osoby, które takie barwy męczą. Chodzi o to, by wnętrze mieszkania na wynajem spodobało się jak największej liczbie osób, a przynajmniej nie działało na nie drażniąco. Z drugiej strony wystrój nie powinien być szpitalno-laboratoryjny (biel, biel, wszędzie biel), gdyż najemcy nie będą się czuli swobodnie i mogą ciągle się obawiać, że coś pobrudzą. Najlepiej połączyć wspomniane neutralne ściany z żywszymi akcentami kolorystycznymi w postaci zasłon, chodników czy poduszek na kanapę. Lepiej jednak nie zastawiać mieszkania dużą liczbą dekoracyjnych drobiazgów – jeśli lokator będzie chciał, to sam się o nie postara.

Porządek i atmosfera

Podstawą jest oczywiście posprzątanie. Usuńmy wszelkie pozostałości remontu, a jeśli mieszkanie było wcześniej używane, sprawdźmy miejsca, o których się często nie pamięta, a gdzie lubi gromadzić się brud – zakamarki piekarnika, wnętrze kabiny prysznicowej, przestrzenie pod meblami itp.

Mieszkanie powinno również zachęcająco pachnieć. Dlatego należy je dokładnie wywietrzyć. Można w nim postawić świeże kwiaty w wazonie albo zapalić świeczki zapachowe. Jednym z polecanych trików jest także zaparzenie kawy i pozostawienia kubka na jakiś czas, by zapach mógł się rozprzestrzenić w lokalu.

 

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *