Nieruchomości na wynajem wakacyjny

0 74

Sezonowy wynajem nieruchomości to obecnie bardzo intraty biznes. Kupując lokale mieszkalne z myślą o najmie turystycznym można odnieść spory zysk. Dogodna lokalizacja i dostępność atrakcji to klucz do sukcesu. Największym powodzeniem cieszą się lokale nieopodal morza, jezior czy szlaków górskich. Rentowność wakacyjnego najmu waha się aktualnie na poziomie 5-6 proc. rocznie. Tak wysoki wskaźnik skłania inwestorów do poszukiwania następnych mieszkań pod wynajem.

Niska opłacalność lokat bankowych sprawiła, że inwestorzy zaczęli szukać kolejnych opcji na powiększanie wolnego kapitału. W ostnicach latach prym wiedzie rynek nieruchomości, który szczególnie opłacalny okazuje się w czasie wakacji. Latem turyści tłumnie odwiedzają nadmorskie, mazurskie czy górskie kurorty i skłonni są zapłacić więcej za komfortowe mieszkanie. Dane statystyczne potwierdzają tendencję, np. województwo pomorskie w 2016 roku odwiedziło niemal 9 mln turystów. A każdemu trzeba zapewnić nocleg. Swoboda korzystania z niezależnych kwater sprawia, że wakacyjne mieszkania nad morzem stały się ogromnie popularne.

tanialerro/bigstockphto.com

Zauważalny wzrost zainteresowania widoczny jest również w przypadku apartamentów, które wynajmowane są przez turystów szukających luksusowych kwater na kilka dni. Zwłaszcza zagraniczni wczasowicze upodobali sobie piękne mieszkania z widokiem na morze. Za dobę korzystania z luksusowego lokalu płaci się od 500 zł w górę. Mniej ekskluzywne mieszkania to wydatek rządu 100 zł. O stawce decyduje wielkość danego mieszkania i jego usytuowanie. Łatwo zauważyć, że zysk z wakacyjnego wynajmowania mieszkania jest dużo wyższy niż tradycyjny wynajem. Za miesiąc najmu dwupokojowego mieszkania w centrum Gdyni płaci się około 2 tys. zł. Podobny zarobek można uzyskać przez tydzień w okresie wakacji.

Decydując się na przeznaczenie wolnej gotówki na zakup nieruchomości pod wakacyjny najem trzeba pamiętać o konieczności zarządzania takim miejscem. Zmiana każdego turnusu wymaga też posprzątania mieszkania. Ponadto po dwóch-trzech latach wakacyjnego wynajmowania niezbędne jest odremontowanie mieszkania. Ryzyko uszkodzeń i dewastacji jest dużo wyższe przy najmowaniu turystom na krótkie okresy.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *