Kaucja – co warto wiedzieć?

0 38

Jeżeli rozważamy opcję wynajęcia pokoju, mieszkania czy domu, musimy liczyć się z tym, że nasz pierwszy czynsz będzie co najmniej podwójny, a to ze względu na konieczność zapłacenia kaucji. Zatem czym ona jest, jaka powinna być jej wysokość i jak ją później odzyskać, a w jakich przypadkach właściciel ma prawo ją zatrzymać?

Czym jest kaucja w umowie najmu mieszkania?

Kaucja w umowie najmu ma charakter depozytu finansowego na czas trwania umowy. Jest to finansowe zabezpieczenie dla jej realizacji dla wynajmującego. Otóż właściciel mieszkania będzie miał prawo pobrać środki z kaucji w przypadku konieczności pokrycia szkód wyrządzonych przez najemcę. Inną okolicznością jest niewywiązywanie się lokatora z warunków umowy, gdy np. zrezygnuje on przed końcem jej wygaśnięcia i nie zapłaci za brakujący okres lub przestanie wywiązywać się z niej finansowo. Wysokość kaucji jest regulowana przez Ustawę o ochronie praw lokatorów i zgodnie z nią kwota ta nie może być wyższa od sumy 12 czynszów. W praktyce jednak bardzo rzadko właściciele mieszkań stawiają swoim lokatorom aż tak wysokie wymagania. Za standardową kwotę uważa się równowartość 1-miesięcznego czynszu. Warto jednak wiedzieć, że wysokość kaucji ustalają ze sobą strony umowy. Zdarza się, że z powodu wysokiego standardu lub drogiego wyposażenia wynajmujący zażąda wyższej kwoty, ale ponieważ kaucja jest kwestią bardzo indywidualną, zatem istnieje możliwość jej negocjacji. Wręcz przeciwnie, właściciel może także zdecydować o niepobieraniu zabezpieczenia, choć w praktyce jest to zdecydowanie działanie niestandardowe. W takich przypadkach na ogół lokatorem jest osoba bardzo zaufana jak np. przyjaciel, krewny.

Odzyskanie kaucji

Po zakończeniu umowy najmu najemcy przysługuje zwrot kaucji za mieszkanie, pod warunkiem jednak, iż nie wyrządził on żadnych szkód oraz w pełni wywiązał się ze wszystkich warunków. Tutaj pomocny może okazać się załączony do umowy protokół zdawczo-odbiorczy. Szczegółowo sporządzony dokument, określający stan techniczny mieszkania i wszystkie jego mankamenty (m.in. otwory w ścianach, zarysowania, plamy na dywanie) przed zamieszkaniem, pozwoli na bardzo łatwą, późniejszą weryfikację rzeczywistego stanu lokalu po jego opuszczeniu. Warto dodać, iż do zniszczeń nie zalicza się szkód powstałych wskutek naturalnego zużycia. Wynajmujący nie ma prawa potrącić z kaucji kosztów na poczet remontu wynikającego z normalnego zużycia lokalu. Jeśli natomiast na miejscu właściciel stwierdzi, że mieszkanie zostało zniszczone z przyczyn innych niż normalne zużycie, wówczas ma on prawo do potrącenia części kaucji, lub w ekstremalnych przypadkach całkowicie odmówić jej wypłacenia. Inną możliwością odzyskania depozytu jest porozumienie się z wynajmującym, np. dotyczące odmalowania ścian w zamian za zwrot całej kaucji. Tutaj warunkiem jest udowodnienie lokatorowi pogorszenia stanu mieszkania.

Jeśli jednak właściciel nie ma uwag, najemca powinien w przeciągu 30 dni od zakończenia umowy, w całości odzyskać wpłaconą kaucję. Częstą praktyką jest, iż strony umawiają się, że zwrot kaucji odbywa się poprzez anulowanie ostatniego czynszu. W przypadku rozliczenia w formie gotówki specjaliści radzą podpisanie dokumentu potwierdzającego, na wypadek nieuzasadnionych roszczeń którejś ze stron w późniejszym czasie.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *