Jak zmniejszyć koszty użytkowania mieszkania?

0 742

Stale rosnące opłaty za wodę, gaz lub prąd elektryczny powodują generowanie coraz to większych kosztów utrzymania. Jak sobie z nimi radzić ? Co można zrobić, aby zmniejszyć owe koszty? Czy samodzielnie możemy z nimi walczyć? W tym artykule przedstawiono odpowiedzi na te wszystkie pytania oraz opisano kilka przydatnych porad, które z pewnością pozwolą zaoszczędzić.

Energia elektryczna

Prąd to jedno z tych mediów, których używamy bez większej refleksji. Dobrodziejstwo cywilizacyjne jednak niesie za sobą często duże koszty. Pierwszym sposobem na oszczędność prądu jest wyłączanie telewizora i innych urządzeń, które emitują światło podczas trybu uśpienia. Diody przez cały rok zużywają prądu za około kilkadziesiąt – kilkaset złotych. Jeśli pomnożymy tę sumę przez kilka urządzeń, to może wyjść całkiem duża kwota.

lovelyday12/bigstockphoto.com

Kolejnym sposobem na oszczędność energii elektrycznej jest wymiana żarówek na energooszczędne. Te np. 20-watowe i 30-watowe będą świecić tak samo lub mniej w porównaniu ze 100-watową żarówką. W tym aspekcie można połączyć wydajność, ekologię i oszczędność. Czego chcieć więcej?

Następnym często pomijanym elementem jest lodówka. Posiada ona kilka poziomów chłodzenia i często nie wymaga najwyższego. Wystarczy zmniejszyć jej moc o połowę. Użytkownicy nie odczują zmiany, a 50% opłat za prąd zużyty przez lodówkę zostanie w kieszeni.

Ogrzewanie

Jeśli chcemy zmniejszyć koszty za media, to dobrym elementem na oszczędności jest właśnie ogrzewanie. Pierwszym sposobem jest odsłonięcie samych grzejników. Często są zastawione np. kanapami, co zmniejsza ich efektywność. Następnie warto zamontować zawory termostatyczne, które same regulują temperaturę i nie powodują marnotrawstwa ciepła — np. jeśli nie ma nas w domu. Ostatnią ważną zasadą jest wietrzenie pomieszczeń. Należy robić to szybko, intensywnie i krótko. Warto też w przypadku gazu lub prądu poszukać innego dostawcy, który może oferować lepsze warunki i tańszą energię.

Woda

Woda to podstawowy element umożliwiający zamieszkane w domu. Jak ją oszczędzać? Aby to uczynić, warto zainstalować perlatory, czyli napowietrzacze. Dzięki temu woda zawiera dużo powietrza i ma większą objętość, a my zużywamy jej mniej. W miejscu, gdzie często odkręcamy kran, można też zamontować bezdotykowe krany. Oszczędzi to wiele wody, która płynie wprost z kranu do odpływu w czasie kiedy przełożymy ręce z uchwytu pod strumień. Ostatnim wartym uwagi elementem jest zamykanie lub zmniejszanie strumienia wody podczas np. mycia zębów czy golenia się. Ta często powtarzana czynność pozwoli zaoszczędzić znaczne sumy.

Dbając i odpowiednio zarządzając naszym mieszkaniem, możemy obniżyć koszty utrzymania nawet o 30% – 40% bez utraty jakości życia. Tak osiągana oszczędność będzie z pewnością bardzo odczuwalna na rachunkach, a proste do wykonania czynności nie przysporzą nam problemu. W dobie coraz droższych opłat za media warto przeliczyć koszty oraz zastanowić się nad wprowadzeniem pewnych udoskonaleń i nawyków, aby płacić mniejsze rachunki za prąd, wodę czy gaz.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *