Jak wybrać materac?

0 37

Spanie zajmuje nam znaczną część życia, więc powinniśmy w tym czasie mieć warunki sprzyjające zarówno wygodzie, jak i zdrowiu. Jednym z najważniejszych elementów sypialni warunkujących komfort snu jest odpowiedni materac. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy jego wyborze.

Odpowiednia twardość materaca to kwestia dość indywidualna. Niegdyś uważano, że im twardszy materac, tym lepszy, gdyż wówczas faktyczne twardsze materace były bardziej trwałe i mniej podatne na odkształcanie. Obecnie dostępne materiały i technologie pozwalają na uzyskanie różnych twardości materacy bez szkody dla ich wytrzymałości. Głównym kryterium wyboru powinno być właściwe ułożenie kręgosłupa i indywidualne poczucie komfortu. Dlatego każdy materac warto przetestować przed zakupem i po prostu się na nim położyć. Zwróćmy uwagę, żeby kręgosłup był ułożony w linii prostej. Niektórzy producenci dają klientom czas (nawet kilkadziesiąt dni) na przetestowanie materaca po zakupie. Jeśli okaże się za miękki lub za twardy, można go bez problemu wymienić.

Freeograph/bigstockphoto.com

Wybór tworzywa, z którego jest wykonany materac, też jest sprawą indywidualną. Materace kieszeniowe są wygodne, gdyż mają wiele punktów podparcia dopasowujących się do ciała. Takie materace polecane są zwłaszcza na łóżka dwuosobowe, gdyż mniej odczuwa się ruchy drugiej osoby. Dla alergików poleca się materace z pianki, bez wełny czy włosia. Dość uniwersalne są materace z pianki termoelastycznej, która dopasowuje się do masy ciała i do jego temperatury.

Pokrowiec materaca powinien nadawać się do zdejmowania i prania. W sprzedaży dostępne są pokrowce dwustronne, lato-zima. Część letnia jest wykonana z bawełny, która doskonale pochłania wilgoć. Zdarzają się też materace, które po stronie letniej mają wkład z pianki chłodzącej. Natomiast strona zimowa jest pikowana wełną, która daje wrażenie, że grzeje. Po tej stronie stosuje się wkłady z pianki termoplastycznej visco, która kumuluje ciepło.

Jeśli wyposażamy mieszkanie na wynajem, wybór materaca będzie z konieczności kompromisowy, gdyż nie da się z góry przewidzieć, kto będzie z niego korzystał i jakie będzie miał wymagania. Najlepiej więc wybrać materac średniej twardości, dostosowany do osoby o przeciętnej wadze.

W mieszkaniach na wynajem, które często mają małe metraże, nieraz nie ma miejsca na typowe łóżka sypialniane, więc z konieczności wstawia się do nich rozkładane sofy i wersalki. Niestety, meble te są przeważnie zbyt twarde, gdyż są przeznaczone przede wszystkim do siedzenia, a funkcja spania ma być z założenia wykorzystywana jedynie okazjonalnie. Pewnym wyjściem może być dodatkowy materac nawierzchniowy. Wyrównuje on powierzchnię i poprawia komfort spania.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *