Długość najmu w Polsce i za granicą

0 79

Wynajmowanie mieszkań sezonowo czy na rok jest w Polsce bardzo popularne. W porównaniu z innymi krajami Europy, wynajmujemy na znacznie krótsze okresy. Wynika to z wielu czynników. Przede wszystkim wynajem mieszkania jest w naszym kraju postrzegany jako rozwiązanie tymczasowe, etap przed uzyskaniem własnego lokalu. Zazwyczaj korzystamy z tego w czasie nauki lub przy pierwszych krokach swojej kariery. Na polskim rynku nieruchomości znacznie mniej popularne jest też wynajmowanie domów. Czy szybkie żonglowanie mieszkaniami jest korzystne? Jak wygląda to w innych państwach?

Krótki czas najmu – komu się to opłaca?

Wynajmowanie mieszkań na rok czy sezon często ma związek z trwaniem roku akademickiego. Dla najemców wydaje się to korzystne – jeśli znajdą lepsze lub tańsze mieszkanie, bez problemu mogą się przenieść. Z kolei wynajmujący mają możliwość podyktowania nieco wyższych cen. Łatwiej znajdą chętnych, jeśli w grę wchodzi krótszy czas umowy. A pomiędzy okresami najmu mają czas na przegląd wnętrza, remont czy ewentualne zmiany. Dzięki temu rośnie wartość mieszkania, a ono samo pozostaje nowoczesne, funkcjonalne i komfortowe w użytku. Wynajmującym łatwiej też reagować na wszelkie zmiany na rynku. Dzięki krótkim okresom mogą na bieżąco dostosowywać wysokość opłat.

Na jak długo wynajmuje się mieszkania w Polsce?

Z badania przeprowadzonego w 2018 roku przez JLL i Stowarzyszenie Właścicieli Nieruchomości na Wynajem „Mieszkanicznik” wynika, że najpopularniejszy czas wynajmu to rok. Tak odpowiedziało aż 60% ankietowanych. Druga w kolejności opcja, z wynikiem 14%, to wynajem na czas nieokreślony. Nieco mniej głosów, 12% zebrał wynajem na krócej niż rok (ale nie krótkoterminowy). Z kolei opcje sugerujące wynajem na dłużej niż rok (1-2 lata, 2-5 lat) zebrały łącznie 10%. Wynika z tego, że rotacja wśród najemców jest naprawdę duża i odbywa się średnio przynajmniej raz do roku. Przy okazji badania eksperci wskazują także na to, że sytuacja jest podobna do tej, z jaką mieliśmy do czynienia w połowie 2018 roku.

Czy obraz się zmieni? Wiele czynników wskazuje raczej na utrzymanie się trendu. Jednym z istotnych jest wpływ pandemii Covid-19. Na niepewnym rynku wynajmujący będą chcieli mieć pełną kontrolę na wypadek wszelkich zmian. Tym bardziej, że w związku z wprowadzaniem Polskiego Ładu niektóre regulacje mogą obciążać ich dodatkowymi kosztami. Podobnie najemcy – im także nie będzie na rękę wchodzenie w dłuższe zobowiązania.

Średni czas najmu w innych krajach

W niektórych państwach Europy, na przykład we Francji, rząd narzuca najkrótszy możliwy okres wynajmu mieszkań. W przypadku nieurządzonych domów oraz lokali minimalny czas wynajęcia osobie fizycznej to 3 lata. Jeśli wnętrze jest umeblowane – minimum to rok. Wynajmujący kupują często meble, aby obejść rygorystyczne przepisy. Wyjątkiem są też mieszkania wynajmowane studentom – w tym przypadku możliwy jest wynajem na 9 miesięcy. Na ograniczenia prawne regulujące minimalny okres wynajmu natkniemy się także w Belgii, Norwegii czy Grecji.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *