Dlaczego program Mieszkanie Plus nie został zrealizowany zgodnie z założeniami?

0 15

Obecna partia rządząca, czyli Prawo i Sprawiedliwość oferowała przed wyborami wiele programów socjalnych. Jak się okazuje, nie wszystkie z nich spełniły oczekiwania społeczne. Najwyższa Izba Kontroli na czele z Marianem Banasiem wzięła pod lupę program Mieszkanie Plus, dzięki któremu do końca 2019 roku miało powstać około 100 tysięcy mieszkań dostępnych na wynajem. Można się łatwo domyślić, że zbudowano ich o wiele mniej.

Pierwotne założenia programu Mieszkanie Plus

Dziś coraz trudniej o własne cztery kąty, a w związku z sytuacją na Ukrainie i rzeszą wojennych uchodźców w naszym kraju, fatalna sytuacja dopadła także mieszkania na wynajem. Dlatego tak ważne jest, aby to państwo podjęło szereg działań, które pomogłyby w tej arcytrudnej sytuacji w dostępności mieszkań.

Program Mieszkanie Plus miał polegać na wybudowaniu za państwowe pieniądze 100 tysięcy mieszkań na wynajem. Najemcy płaciliby co miesiąc niski jak na warunki rynkowe czynsz, a po czasie uzyskaliby prawo do nabycia lokalu. W ten sposób tysiące rodzin, których aktualnie nie stać na zakup mieszkania, otrzymałoby taką szansę w ciągu kilkunastu lat, mieszkając w nim przez cały ten czas. Zgodnie z wykonaną przez NIK analizą mimo obietnicy oddania do użytku 100 tysięcy mieszkań do końca 2019 roku, na koniec grudnia 202 roku było ich zaledwie 15 tysięcy. Co oczywiste, nie spełnia to oczekiwań zarówno ekspertów, jak i wyborców.

Co spowodowało niepowodzenie programu?

Jeden ze sztandarowych programów socjalnych rządu okazał się porażką. Mimo że od zakładanego terminu kończącego prace nad ostatnim mieszkaniem mijają prawie cztery lata, do dziś nie wybudowano nawet połowy mieszkań, które obiecywano. Wielu obywateli zastanawia się, dlaczego nie udało się tego zrobić.

Jednym z przypuszczalnych powodów ma być brak porozumienia z Polskimi Kolejami Państwowymi. Ogromna część działek znajdujących się w miejscach sprzyjających budowie budynków wielorodzinnych należy właśnie do PKP. Z jednej strony są one własnością Skarbu Państwa, z drugiej odpowiada za nie wspomniana powyżej spółka, w związku z czym bez zgody rady nadzorczej rząd nie będzie mógł wykorzystać ziem należących do kolei państwowych. Możemy przypuszczać, że chodzi o pieniądze. PKP sprzedając nieruchomość podmiotom prywatnym, mogłoby liczyć na nieporównywalnie większy zysk.

Innym powodem niepowodzenia programu Mieszkanie Plus według wielu obserwatorów może być wpływ firm deweloperskich. Tak duża liczba lokali socjalnych na rynku nie byłaby dla ich interesów korzystna. Ponadto mogłaby zaburzyć ceny rynkowe, które obecnie są przez wielu deweloperów wywindowane poza nominalną wartość wielu inwestycji.

Krótkie podsumowanie programu mieszkalnego

Na koniec warto zwrócić uwagę na komentarz twórców raportu opublikowanego przez NIK w marcu bieżącego roku. Za oficjalną przyczynę niepowodzenia podają oni problemy z rozbieżnością na linii oczekiwania a prawo oraz bardzo wolne tempo wdrażania odpowiednich aktów wykonawczych w polskim parlamencie. Jak więc realizować program, skoro sami zainteresowani jego realizacją się z tym nie spieszą?

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *