Czym są projekty mixed-use na rynku nieruchomości?

0 56

Zarówno na świecie, jak i w Polsce powstaje coraz więcej inwestycji typu mixed-use. Ich najważniejszą cechą jest łączenie kilku funkcji, skierowanych do odrębnych grup użytkowników. Projekty mixed-use mogą obejmować pojedyncze budynki, kilka obiektów, a nawet całe kwartały miast.

Eksperci ThinkCo przeanalizowali światowy rynek nieruchomości pod kątem projektów mixed-use. Analizie poddano 100 takich inwestycji, badając, jakie funkcje najczęściej łączą. Najczęściej spotykane funkcje w projektach mixed-use to handel, powierzchnie biurowe oraz lokale mieszkalne. Funkcje uzupełniające obejmują obiekty gastronomiczne, kulturalne, edukacyjne oraz hotele. Ważny jest również sposób zagospodarowania części wspólnych.

Aby tego typu inwestycja miała szansę powodzenia, jej elementy, pełniące różne funkcje i skierowane do różnych grup użytkowników, muszą być odpowiednio dobrane. W projektach mixed-use wyróżniamy funkcję podstawową, dominującą i uzupełniającą. Pierwsza z nich określana jest na samym początku i buduje docelowy wizerunek obiektu. Odpowiada ona za większość zysków, umożliwiając finansowanie kolejnych elementów inwestycji. Zwykle jest to funkcja mieszkalna, handlowa lub biurowa. Często zdarza się, że dwie z nich odgrywają rolę równorzędną. Funkcja dominująca zajmuje największą część nieruchomości i powinna być stabilna finansowo.

W ramach tej funkcji również najczęściej występują powierzchnie mieszkalne, biurowe lub handlowe, chociaż funkcja dominująca wcale nie musi być jednocześnie tą podstawową. Funkcje uzupełniające często podnoszą atrakcyjność obiektu, ale nie spoczywa na nich finansowe powodzenie przedsięwzięcia. Wśród funkcji uzupełniających zwykle spotyka się hotele, obiekty prowadzące działalność kulturalną, edukacyjną lub sportową. Wraz z rozwojem kompleksu rośnie znaczenie funkcji uzupełniającej.

Ostatnim elementem nieruchomości mixed-use są tzw. atraktory, których zadaniem jest przyciąganie dodatkowych użytkowników. Są to zwykle przestrzenie targowe, lokale handlowe, rozrywkowe i szeroko pojęta gastronomia. Również odpowiednio zaprojektowane skwery, tereny zielone, miejsca do siedzenia i spotkań, chociaż nie są bezpośrednim źródłem dochodów, przyciągają użytkowników i podnoszą atrakcyjność projektu.

Ważną cechą projektów mixed-use jest zarządzanie instytucjonalne, które pomaga zbudować spójną markę danego miejsca – przestrzeń przemyślaną pod kątem wizualnym i architektonicznym. W branży nieruchomości mówimy zarówno o projektach typu mixed-use, jak i multi-use. Inwestycje te różnią się między sobą, pomimo że ich podstawową cechą jest łączenie różnych funkcji w jednym miejscu. W przypadku nieruchomości multi-use występujące w ramach danego obiektu funkcje nie są ze sobą zintegrowane, nie mają też wspólnej marki. Przykład stanowią lokale usługowe, które znajdują się na parterze budynków mieszkalnych lub siłownie zlokalizowane w biurowcach. Projekty mixed-use charakteryzują się tym, że ich poszczególne funkcje uzupełniają się wzajemnie, tworząc spójną całość. Jest to przestrzeń, która w przemyślany i zaplanowany sposób skierowana jest do różnych użytkowników i której poszczególne elementy podnoszą wzajemnie swoją atrakcyjność.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *