Coraz więcej młodych osób wynajmuje mieszkania

0 147
Popyt na najem w Polsce rośnie, podobnie jak w wielu innych europejskich krajach. Co prawda nadal około 80 procent Polaków posiada własne mieszkania, lecz tendencja do najmu lokali widoczna jest wśród pokolenia „Z” i milenialsów.

Statystyki podają, że we wrześniu 2020 roku w największych polskich miastach aż 28 proc. mieszkańców wynajmowało mieszkania. Wynika z tego, że co czwarta młoda osoba decyduje się na najem. Specjaliści przewidują, że w ciągu najbliższych dziesięciu lat rynek najmu mieszkań zostanie sprofesjonalizowany.

Branża budowlana od kilku lat dobrze przygotowuje się do boomu na rynku najmu i skupia swoje siły na postawaniu mniejszych mieszkań, na które w znacznej mierze decydują się młodzi. Jest to szansa dla drobnych inwestorów, którzy najczęściej swój kapitał lokują w kawalerkach i mieszkaniach dwupokojowych. Według ekspertów w ciągu dekady możemy spodziewać się profesjonalizacji na rynku najmu, a co za tym idzie znacznego udziału w rynku inwestorów instytucjonalnych.

Pierwsi inwestorzy już pojawiają się na polskim rynku, testując różne modele zarobkowania, takie jak zakup pakietów gotowców inwestycyjnych, transakcje typu forward purchase lub forward fund, a nawet przejęcie firm deweloperskich.

podnajem nieruchomości

fot. auremar/bigstockphoto.com

Rynek nieruchomości 2030

Pokolenie “Z” dopiero wchodzi na rynek pracy, za dekadę będzie to pokolenie doświadczonych specjalistów dysponujących kapitałem, lecz z badań wynika, że nie będą przywiązani do idei posiadania mieszkania na własność. Wpływ na to ma na pewno obserwacja starszych pokoleń związanych wieloletnim kredytowym zobowiązaniem, a tego młodzi ludzie chcą uniknąć.

Co prawda z badań Eurostatu podsumowujących rok 2019 wynika, że aż 84,2 proc. Polaków zajmuje mieszkanie, które należy do nich lub do innych osób z ich gospodarstwa domowego, a raptem 4,2 proc. korzysta z wynajętych lokali. Jednak przyglądając się danym bardziej szczegółowo wynika, że w największych miastach Polski aż 28 proc. mieszkańców korzysta z najmu wolnorynkowego.

Tendencja wzrostowa

Popyt na rynku najmu lokali nieustannie rośnie. Głównymi czynnikami odpowiedzialnymi za to są zmiany demograficzne i społeczne. Wpływu można upatrywać się w malejących gospodarstwach domowych, słabnącej więzi międzypokoleniowej i wyższemu wieku zawierania związków formalnych. Ponadto młodzi ludzie w znacznej mierze lubią podróżować, a czasy pozwalają na pracę zdalną w wielu branżach. Zauważalna jest również mniejsza skłonność do zobowiązań długofalowych, którym niewątpliwie mógłby być kredyt hipoteczny. Ponadto nie bez znaczenia pozostaje imigracja zarobkowa oraz ciągle rosnąca liczba studentów zagranicznych – przed pandemią w Polsce przebywać mogło nawet 1,3 mln Ukraińców.

Warto również pamiętać o ciągle rozwijającym się zjawisku sharing economy, którego podstawową wartością jest właśnie radość z użytkowania bez posiadania. Młodzi ludzie przywykli do korzystania z usług i dóbr innych za pomocą Airbnb, BlaBlaCar czy Ubera i przekładają tę filozofię również na sposób mieszkania.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *