Kupno mieszkania znacznie tańsze niż najem

0 47

Kredyty hipoteczne są najniższe w historii, dlatego obecnie zakup mieszkania jest bardziej opłacalny niż wynajmowanie go. Eksperci z HRE Investments oszacowali, że różnica jest bliska niemal 50 procent na korzyść zakupu mieszkania. Jednak spodziewać się można, że w ciągu najbliższych lat raty kredytowe, wraz z wzrostem stopy procentowej, pójdą w gorę o nawet 30 proc. Niemniej na bazie raportu HRE Investments kupno mieszkania nadal będzie znacznie tańsze niż najem.

W ostatnim czasie na rynku mieszkaniowym z powodu pandemii koronawirusa wiele się działo. Odnotowano obniżki kosztów najmu mieszkań i jednocześnie spadły koszty kredytów hipotecznych, choć teraz trudniej je dostać. Dużą przeszkodą jest wysoki wkład własny, który wynosi minimum 20 proc. wartości mieszkania. Natomiast w przypadku najmu wystarczy tylko uiścić kaucję zwrotną i można mieszkać w wybranym lokalu.

Opodatkowanie najmu

fot. sqback/bigstockphoto.com

Wszyscy, którzy obecnie decydują się na zakup mieszkania, muszą spodziewać się, że ich raty kredytowe już za trzy lata najprawdopodobniej będą wyższe o kilkadziesiąt złotych. Wynikać to będzie z podwyżek stopy procentowej, która obecnie znajduje się na najniższym poziomie w historii. Na przestrzeni dekady podwyżka powinna osiągać około 30 procent wysokości obecnych rat za kredyt. Jednak pomimo takiego scenariusza to nadal bardziej opłaca się kupić mieszkanie na kredyt niż je wynajmować długoterminowo. Analitycy spodziewają się bowiem szybkiego wzrostu kosztów najmu, jak tylko sytuacja epidemiologiczna się ustabilizuje.

Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego w latach 2001 – 2020 czynsze w Polsce zwiększyły się aż o 93 procent, co w porównaniu z  niecałym 50-procentowym wzrostem cen za towary i usługi, pokazuje skalę popularności najmu. Dlatego też nawet szybko rosnące raty kredytowe i tak nie osiągną takich wyników jak czynsze dla najemców mieszkań, więc zakup nieruchomości pozostanie najbardziej opłacalną opcją.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *