Rynek najmu w przyszłości

0 30

Z najnowszych doniesień wynika, że Polacy w zdecydowanej większości wolą mieszkać w swoich lokalach. Okazuje się bowiem, iż w naszym kraju około 84% populacji posiada własny kąt. Co może to oznaczać dla rynku najmu?

Rynek najmu podupadnie?

Choć wielu Polaków w tym momencie stawia na własne mieszkanie, to jednak obserwowane od kilku lat trendy wydają się być wybawieniem dla rynku najmu. Młodzi ludzie wybierają raczej wynajem – zarówno w Polsce, jak i w innych europejskich krajach. W największych polskich miastach jest to bardzo wyraźne. Na jesień 2020 roku aż 28 procent mieszkańców najbardziej znanych metropolii w Polsce korzystało z opcji wynajmu. Mówi się jednocześnie, że podaż nowych nieruchomości jest wykreowana tymczasowo przez osoby, które inwestują w zakup pod wynajem. To oznacza, że najem ma potencjał.

Zyski z nieruchomości

fot. AndreyPopov/bigstockphoto.com

Młodzi ludzie chcą wynajmować

Główni zainteresowani najmem to osoby młode, z tzw. pokolenia Z. To oni napędzają rynek nieruchomości na wynajem, a spowodowane jest to ich stylem życia. Młodzi ludzie nie potrzebują, a wręcz nie mogą sobie pozwolić na to, by być związanymi z jednym miejscem. Aktualnie większość z nich pnie się po szczeblach kariery zawodowej, a życie rodzinne odkłada na później. Zmiana stanowiska pracy często wiąże się ze zmianą miejsca zamieszkania. Wielu młodych wyrusza również za granicę, aby zarobić pieniądze i kupnem mieszkania w Polsce zainteresują się dopiero wtedy, kiedy wrócą do kraju – o ile w ogóle wrócą.

Kto kupuje mieszkania?

Głównie ci, którzy widzą w tym interes albo potrzebują stabilizacji w życiu. A zatem są to przede wszystkim inwestorzy, którzy zamierzają lokale wynajmować bądź sprzedawać z zyskiem, albo osoby, które postanowiły założyć już rodzinę bądź mają dzieci i pragną osiąść w jednym miejscu.

Rynek nieruchomości jest dynamiczny. To, ze w tej chwili najem nie jest pierwszym wyborem większości Polaków, nie oznacza, że jest spisany na straty. Według prognoz ekspertów, wszystko wskazuje na to, że w ciągu kilku lat najem zyska na popularności.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *