Powstała Fundacja Rynku Najmu

0 27

Na rynku nieruchomości rośnie znaczenie najmu instytucjonalnego. W odpowiedzi na zachodzące zmiany, z inicjatywy Think Co, powstała Fundacja Rynku Najmu, której celem jest między innymi edukacja uczestników rynku nieruchomości.

Znaczenie najmu instytucjonalnego rośnie

Mimo że najem instytucjonalny istnieje w polskim porządku prawny już od 2017 roku, jego stały i szybki wzrost, budzi obawy innych uczestników rynku nieruchomości. Obecnie w Polsce w ten sposób wynajmowany jest 5,5 tysięcy lokali, jednak liczba ta w najbliższym czasie ma znacznie wzrosnąć. W 2023 roku w rękach dużych inwestorów ma być już 66 tysięcy mieszkań.

ilixe48/bigstockphoto.com

Wzrost zakupów inwestycyjnych rośnie w szybkim tempie, co budzi zastrzeżenia co do wpływu PRS (private rented sector) na ceny nieruchomości. Ze względu na brak określonych standardów, na rynku najmu niepewnie czują się również najemcy zainteresowani długoterminową dzierżawą mieszkania.

Profesjonalizacja ma zapewnić bezpieczeństwo na rynku najmu

W odpowiedzi na obawy uczestników rynku nieruchomości, firma ThinkCo, oferująca doradztwo na rynku nieruchomości, stworzyła Fundację Rynku Najmu. Organizacji partnerują platformy PRS – LivUp, Resi Capital oraz Resi4Rent. Przedstawiciele fundacji wskazują przede wszystkim na konieczność zmiany stosunku do własności nieruchomości. Obecnie posiadanie mieszkania jest w Polsce priorytetem większości osób. Profesjonalizacja na rynku najmu ma zmienić tę tendencję. Dodatkowo współzałożyciel organizacji ThinkCo wskazuje na potrzebę zapewniania bezpieczeństwa na rynku najmu długoterminowego. Dotyczy to zarówno najemców, jak i wynajmujących. Co więcej, konieczne jest również wprowadzenie ujednoliconych standardów, które powinny dotyczyć całego rynku, oraz zbudowanie dojrzałej i stabilnej kultury mieszkaniowej.

Celem fundacji jest wspomaganie profesjonalizacji rynku najmu, przede wszystkim poprzez edukację na temat najmu długoterminowego. Odbiorcami stworzonej przez organizację bazy wiedzy mają być zarówno najemcy i inwestorzy, jak i projektanci oraz organy władzy.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *