Zakaz eksmisji lokatorów nadal obowiązuje

0 81

Od ponad dwóch lat w naszym kraju obowiązuje zakaz eksmisji lokatorów — nawet gdy ci mają przedłużające się kłopoty z opłacaniem czynszu. Zasada ta to element ustawy „covidowej”, która ma na celu zachowanie maksymalnego bezpieczeństwa w czasie zagrożenia epidemicznego. Jednak dziś sytuacja w Polsce znacząco różni się od tej z marca 2020. Zakaz eksmisji nierzetelnych lokatorów, który obowiązuje od ponad dwóch lat, dotyczy też właścicieli lokali z hipoteką. Nic dziwnego, że ustawa wywołuje obecnie kontrowersje. Czy jest szansa na jej zmianę?

Po co nam zakaz eksmisji?

W warunkach pandemii zasada zakazująca eksmisji lokatorów miała sens. Przeprowadzki czy szukanie lokalu zastępczego było znacznie utrudnione w warunkach lockdownu. Jednak te ograniczenia mamy obecnie dawno za sobą, a zakaz eksmisji staje się coraz bardziej uciążliwy dla właścicieli mieszkań. Nie mogą oni pozbyć się niechcianych lokatorów, nawet jeśli ci przez dłuższy czas nie opłacają czynszu czy mediów. Sytuacja komplikuje się, gdy pod naszym dachem przebywają osoby zadłużone lub my sami spłacamy kredyt. Hipoteka wraz ze wszystkimi kosztami użytkowania lokalu spada wtedy na właściciela, który praktycznie utrzymuje swoich najemców.

AntonioGuillem/bigstockphoto.com

W perspektywie rosnących stóp procentowych, a co za tym idzie rosnących kosztów kredytu, oznacza to spore kłopoty finansowe dla właścicieli mieszkań. Jeśli mają oni pecha trafić na niewypłacalnego najemcę, nie tylko nie spłacą kredytu z najmu, ale i nie wygenerują zakładanego zysku. Jest to tym bardziej uciążliwe, gdy popyt na mieszkania rośnie, a chętnych lokatorów jest coraz więcej. Ponieważ sytuacja ta wpływa na znaczące pogorszenie się sytuacji finansowej rentierów, nic dziwnego, że do Rzecznika Praw Obywatelskich wpływa w tej sprawie coraz więcej skarg.

RPO zauważył, że choć ustawa była zasadna w pierwszych miesiącach pandemii, jej obowiązywanie aż do teraz ogranicza prawo własności i znacząco wpływa na pogorszenie się warunków rentierów, którzy muszą bezterminowo zatrzymywać często nieuczciwych lokatorów. Jakie jest rozwiązanie tego problemu? Przede wszystkim warto podkreślić, że zakaz z marca 2020 był podyktowany nie tylko względami sanitarnymi, ale i humanitarnymi. W dobie lockdownu, gdy sytuacja materialna wielu Polaków znacznie się pogorszyła zakaz eksmisji był zasadny. Obecnie jest on jednak tylko bardzo poważnym obciążeniem dla rentierów i warunki te mogą wykorzystywać nieuczciwi lokatorzy.

Te dość niesprawiedliwe zasady może obecnie zmienić Ministerstwo Sprawiedliwości, do którego złożone już zostały odpowiednie wnioski. Ustawa, która jeszcze dwa lata temu była uzasadniona, dziś jest po prostu krzywdząca, przyznaje Rzecznik Praw Obywatelskich i czeka na odpowiednia zmianę prawną.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *