Najem mieszkań w III kwartale 2023 r.

0 24

Nowy raport Expandera i portalu Rentier.io  pokazuje, że na rynek najmu powróciły spadki cen. We wrześniu 2023 były one o 1% niższe niż jeszcze miesiąc wcześniej. Dla żaków ważniejsza jest różnica cen w skali rok do roku — raport pokazuje korektę w górę o 2,5%. Wahania te są dużo mniejsze niż w segmencie mieszkań na sprzedaż, gdzie mamy do czynienia ze stałym wzrostem stawek. Zjawisko to sprawia, że kredyt na własne mieszkanie staje się coraz mniej opłacalny w porównaniu z najmem. 

Wrzesień kluczowym miesiącem dla rynku najmu

W III kwartale najbardziej znaczącym miesiącem dla stawek rynku najmu jest wrzesień. To właśnie wtedy mamy do czynienia ze znaczącym wzrostem popytu, za którym stara się nadążyć podaż. Wielu rentierów czeka na ten moment, by wprowadzić swój lokal na rynek. Szczególnie, gdy targetem są aktywni we wrześniu studenci. Liczba aktualnych ogłoszeń w 17 miastach objętych analizą portali Expander i Rentier.io zamknęła się w 76 tysiącach. Oznacza to, że w zaledwie dwa miesiące na rynku pojawiło się ponad 10 tysięcy lokali.

Może właśnie dzięki temu po trzech miesiącach korekt w górę we wrześniu ceny ofertowe wreszcie spadły. Były o 1,06% niższe niż w sierpniu. W skali miesiąc do miesiąca najwyraźniejsze spadki stawek zanotowano w Sosnowcu (-6,3%), Gdyni (-5.9%), Katowicach (-3,7%) i Gdańsku (-3,1%). Tylko w 4 z 17 analizowanych miast najem we wrześniu podrożał. Były to Radom (+7,9%), Rzeszów (+2,4%), Częstochowa (+1,4%) oraz Bydgoszcz (+0,5%).

Spadki, o jakich mowa, widać jednak tylko w krótkiej perspektywie czasu. Od stycznia do września stawki ofertowe w segmencie najmu wzrosły przeciętnie o 1,3%, a w skali rok do roku są wyższe o 2,5%.

Ceny najmu a metraż lokalu i perspektywy rynku

Wzrosty stawek, o których mówiliśmy, nie dotyczą wszystkich lokali dostępnych pod wynajem. Nieznaczne korekty w górę widać w analizie cen kawalerek, czyli małych mieszkań o metrażu do 35 mkw. W III kwartale ich ceny wzrosły o 2,5% w porównaniu z pierwszymi trzema miesiącami tego roku. Koszty wynajęcia małego lokum wzrosły też w perspektywie rok do roku o 1,7%. Spadki cen widać za to w segmencie dużych lokali. W III kwartale 2023 wynajęcie większego mieszkania jest o 2,2% tańsze niż rok wcześniej. Najem mieszkań średniej wielkości w perspektywie czasu zaliczał zarówno wzrosty, jak i spadki stawek, jednak ich skala była tak niewielka, że można je uznać za stabilne i zbliżone do poziomu sprzed roku. 

Analitycy oceniają, że w najbliższych miesiącach można spodziewać się wzmocnienia trendu spadkowego cen w sektorze najmu. Popyt wśród najemców może się kurczyć za sprawą popularności rządowego programu Bezpieczny Kredyt 2%. Tego typu wsparcie zapewnia wielu młodym osobom szansę na własne mieszkanie i odciąga ich od sektora najmu. Z danych ZBP (Związek Banków Polskich) wynika, że do 19 października podpisano 24 tysiące umów na preferencyjne kredyty. Czy liczba ta urośnie na tyle, by mieć realny wpływ na stawki, trudno jeszcze w tej chwili ocenić. Oferta wolnych mieszkań w wielu dużych miastach rośnie, a to tylko zwiększa szansę na kolejne spadki stawek.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *