Mieszkanie TBS – co warto wiedzieć?

0 50

Dla osób, które nie mogą pozwolić sobie na zakup mieszkania, korzystnym rozwiązaniem może okazać się wynajem mieszkania TBS. Koszty, jakie trzeba w tym przypadku ponieść, są dużo mniejsze niż przy kredycie hipotecznym, mniej jest również formalności i są one znacznie prostsze niż te związane z zakupem mieszkania na własność. Co jeszcze warto wiedzieć o TBS-ach?

TBS-y, czyli Towarzystwa Budownictwa Społecznego, działają w oparciu o środki z Krajowego Funduszu Mieszkaniowego. Są to spółki państwowe lub prywatne, lub spółdzielnie prowadzące działalność non-profit, które budują budynki mieszkalne na gruntach będących własnością samorządów lokalnych. TBS-y budują mieszkania, które w przystępnej cenie dostępne są na wynajem dla osób fizycznych.

Mieszkania TBS przeznaczone są dla osób, które nie dysponują wystarczającymi dochodami, aby zaciągnąć kredyt hipoteczny na zakup własnego mieszkania, czy nawet wynająć mieszkanie po cenach rynkowych. Jednocześnie ich dochody przekraczają progi uprawniające do ubiegania się o mieszkanie komunalne. Aby wynająć mieszkanie w TBS, nie można być właścicielem żadnego lokalu mieszkalnego i trzeba być zatrudnionym na terenie gminy, w której działa Towarzystwo. Osoba zainteresowana musi również spełnić kryterium dochodowe, które jest uzależnione od wysokości przeciętnego wynagrodzenia brutto w danym województwie. Lokal w TBS może być wykorzystywany jedynie na cele mieszkaniowe, co oznacza, że najemca nie może go podnajmować, czy dzierżawić.

Jedną z największych zalet mieszkań w budynkach wybudowanych przez TBS są niskie czynsze, które związane są z niższymi kosztami budowy. Inwestycja często wspierana jest finansowo przez gminę, która posiada udziały w TBS, a także powstaje na gruncie należącym do samorządu lokalnego. Bank Gospodarstwa Krajowego zapewnia z kolei Towarzystwom dostęp do takich kredytów, które następnie spłacają najemcy lokali poprzez opłacanie czynszu. Osoby wynajmujące mieszkanie w TBS mają również możliwość uiszczenia tzw. opłaty partycypacyjnej. W niektórych przypadkach jest ona obligatoryjna, ale zostaje zwrócona lokatorowi w ciągu maksymalnie roku od zakończenia najmu. Wniesienie opłaty partycypacyjnej pozwala na obniżenie czynszu, ponieważ zmienia się sposób obliczania kryterium dochodowego.

Wynajem mieszkania TBS pod wieloma względami jest korzystny, ale ma również wady. Jedną z nich jest brak możliwości wykupienia mieszkania na własność. Oznacza to, że takie mieszkanie może być jedynie wynajmowane przez lokatora, a jego właścicielem pozostaje Towarzystwo. Pojawiają się propozycje wprowadzenia zmian w ustawie w taki sposób, aby lokator za zgodą TBS mógł wykupić mieszkanie po upływie co najmniej pięcioletniego okresu wynajmu i pokryciu w czynszu wartości kredytu, który zaciągnięty został na jego wybudowanie. Dzięki temu dotychczasowi najemcy mieliby pierwszeństwo wykupu lokalu. Należy jednak pamiętać, że są to tylko propozycje i na razie nie ma takiej prawnej możliwości. Kolejną wadą budynków wzniesionych przez TBS może być ich lokalizacja, gdyż często znajdują się one na przedmieściach lub w dzielnicach przemysłowych.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *