Mieszkanie, pokój czy akademik – co najlepsze dla studenta?

0 10

Przed rozpoczęciem roku akademickiego każdy student musi zadbać o wiele spraw, w tym najważniejszą – lokum. Zakwaterowanie to jeden z największych dylematów i wydatków każdego żaka. Zgodnie z zasobnością portfela i preferencjami, studenci mają do wyboru wynajęcie mieszkania, znalezienie pokoju na stancji studenckiej lub postaranie się o miejsce w akademiku. Każda z opcji ma swoje wady i zalety, które warto rozważyć przed podjęciem decyzji.

Pokój w akademiku

Pokój w akademiku to zdecydowanie najoszczędniejsza ze wszystkich dostępnych opcji, a dodatkowo oferująca lokalizację blisko wybranej uczelni, co przynosi dodatkowe oszczędności na dojazdach na zajęcia. Choć akademiki często mierzą się z opinią niewygodnych i o niskim standardzie, oczywiście nie jest to zasadą. Wręcz przeciwnie, w dużych miastach wiele z nich utrzymywanych jest na dobrym poziomie, pozwalającym na wygodne mieszkanie.

Trzyosobowy pokój w akademiku to obecnie koszt ok. 400 zł na miesiąc. Jednak ta oszczędność na lokum wiąże się z inną ceną, a mianowicie rezygnacją z prywatności. Istnieje możliwość dopłacenia do wygodniejszych jednoosobowych opcji, ale wciąż trzeba być gotowym na dzielenie się łazienką, kuchnią i toaletą z innymi studentami.  Jednak konieczność dzielenia się przestrzenią dużo studentów postrzega jako atut, dający okazję do integracji i wspólnej nauki. Opcja ta jest szczególnie atrakcyjna dla osób ekstrawertycznych, lubiących towarzystwo. Mieszkając w akademiku, trzeba będzie jednak pamiętać, że każdego mieszkańca obowiązują prawa i obowiązki, np. częsty jest zakaz odwiedzin po godzinie 22. Choć w teorii studenci nie mogą urządzać imprez w pokojach, to jednak hałas i imprezy potrafią skutecznie utrudniać naukę pilniejszym żakom.

Studencka stancja

Wynajęcie pokoju na mieście wydaje się zdecydowanie lepszą opcją dla introwertyków, stroniących od dużej liczby ludzi i ceniących sobie komfortowe warunki do nauki. Tym bardziej że czasami ceny wynajęcia pokoju na mieście i w akademiku potrafią niewiele się różnić. Za to często wyposażenie stancji jest lepsze niż akademików. Zatem pokój na stancji wydaje się pod względem ekonomicznym optymalną opcją, zarazem zapewniającą prywatność i swobodę. Ponieważ przestrzeń wspólna dzielona jest tutaj z mniejszą liczbą osób, łatwiej jest wypracować pewne zasady i kompromisy. Dodatkowo, poszukując pokoju na wynajem, student ma swobodę wyboru dzielnicy.

Z drugiej strony jednak może to wiązać się z dodatkowymi kosztami związanymi z dojazdami na uczelnię. Inną kwestią jest to, że właściciele mieszkań niezbyt chętnie chcą rozdzielać pokoje między pojedyncze, obce osoby. Zdecydowanie łatwiej jest wynająć całe mieszkanie wraz z innymi, najlepiej grupą przyjaciół.

Samodzielne mieszkanie  

Wynajęcie kawalerki, ze względu na cenę, pozostaje najbardziej ekskluzywną opcją ze wszystkich. Bez wątpienia jest to zdecydowanie najwygodniejszy wariant, dający swobodę, zapewniający pełną prywatność, a do tego większy wybór lokalizacji. Tutaj głównym czynnikiem decydującym będzie stosunek ceny do komfortu i lokalizacji. Oczywiście do kosztu czynszu dojdą jeszcze opłaty związane z rachunkami. W przeciwieństwie do stancji, gdzie studenci dzielą się przestrzenią, ale też opłatami, samodzielne mieszkanie będzie wiązało się z tymi dodatkowymi wydatkami.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *