Mieszkania na wynajem – liczy się lokalizacja

0 99

Jeśli inwestujemy w mieszkanie na wynajem, z pewnością istotne jest dla nas osiągnięcie zysków. Jakie mieszkanie wybrać, by liczyć na wysokie zyski?

Już od kilku lat możemy obserwować dobrą passę na rynku mieszkaniowym i wciąż rosnące zarówno popyt , jak i podaż. Sprzedaż mieszkań rokrocznie pobija rekordy. Duży wpływ na taką sytuację mają stopy procentowe, które w ostatnich latach regularnie maleją. Odkąd w 2015 roku osiągnęły najniższy w historii poziom 1,5 proc., inwestorzy zaczęli poszukiwać alternatyw dla nieopłacalnych w takiej sytuacji lokat bankowych czy obligacji. Odblokowują oni swój kapitał i przenoszą go na rynek nieruchomości. Według raportu NBP „Informacja o cenach mieszkań i sytuacji na rynku nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych w Polsce w III kw. 2017) jest on obecnie bardziej opłacalny od wszystkich innych form inwestowania.

arrow123/bigstockphoto.com

Jednak każdy, zarówno duży, jak i mały inwestor zadaje sobie pytanie – w jakie mieszkanie zainwestować, by zwrot z inwestycji był jak najwyższy?

Lokalizacja najważniejsza

Szacuje się, że stopy zwrotu z najmu mieszkań w największych miastach w Polsce wynoszą ok. 5-6 proc. Widoczna jest tu zależność przede wszystkim od lokalizacji. Tego samego zdania jest wielu ekspertów. Czynnik ten jest nawet bardziej kluczową kwestią podczas wyboru nieruchomości przez najemcę niż jej standard. O istocie lokalizacji może świadczyć m.in. różnica wartości mieszkań w różnych częściach miast.

Ceny są najwyższe w centrach miast, ze względu na bliskość najważniejszych instytucji czy rozbudowanej infrastruktury. Taka nieruchomość z pewnością szybko wzbudzi zainteresowanie najemców, a dzięki lokalizacji stwarza szansę zarabiania również na wynajmie krótkoterminowym, który umożliwiają liczne portale pośrednictwa najmu mieszkań.

Z drugiej jednak strony centrum miasta nie zawsze stanowi najlepszy wybór, mimo że gwarantuje zainteresowanie najemców. Dlaczego? Mieszkania są tu bardzo drogie, trzeba mieć więc odpowiednio duży kapitał, by móc zainwestować w taką lokalizację. Ponieważ mieszkanie było droższe, a wysokość opłaty za najem ograniczona, stopa zwrotu niekoniecznie będzie wyższa. Jeśli nie dysponujemy odpowiednią ilością gotówki, musimy poszukiwać w dalszych lokalizacjach, które wcale nie muszą być gorsze.

Poza lokalami położonymi blisko centrum, wzięciem wśród najemców będą się cieszyć mieszkania w dzielnicach dobrze skomunikowanych z resztą miasta czy z ciekawym otoczeniem (położone blisko miejskich atrakcji, rozpoznawalnych i lubianych – np. parków, terenów rekreacyjnych). Warto też rozpatrzyć kupno mieszkania blisko uczelni wyższych, szczególnie w miastach z dużymi ośrodkami akademickimi. Taka lokalizacja z pewnością będzie wręcz rozchwytywana wśród tysięcy studentów. Dobre będą również lokalizacje blisko dzielnic biznesowych czy dużych zakładów pracy.

Lokalizacji „skazanych” na sukces jest naprawdę wiele. Podejmując wybór, warto starać się przewidzieć oczekiwania najemcy. Ważna jest też cena, ale warto postawić na mieszkanie z jak największym potencjałem.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *