Dochody a najem i zakup mieszkań

0 18

Według głównego analityka HRE Investments Bartosza Turka, w Polsce, ale także niemal we wszystkich krajach europejskich zauważono korelację pomiędzy wysokością zarobków, a możliwością kupna i posiadania własnego mieszkania. Osoby z wyższymi dochodami z reguły decydują się na nabycie własnej nieruchomości, zaś ci gorzej zarabiający niejednokrotnie są zmuszeni do wynajmu ze względu na niewystarczające zasoby finansowe, które pozwoliłby na zakup wymarzonego „M”.

Najem czy zakup – co się bardziej opłaca?

Wbrew obiegowej opinii wynajmowanie nieruchomości na dłuższy okres nie jest najkorzystniejszym rozwiązaniem. Abstrahując od wyższych kosztów, niż w przypadku opcji zakupu z pomocą kredytu, to własne „cztery kąty” są utożsamiane z większą stabilizacją oraz budowaniem majątku, który może być przydatny zwłaszcza po przejściu na emeryturę. Ponadto, jak sugerują analizy ze Stanów Zjednoczonych z ostatnich 50 lat, czynsze najmu rosną znacznie szybciej, niż raty kredytów hipotecznych. Z drugiej zaś strony można znaleźć argumenty, które przemawiają na korzyść braku posiadania własnego lokum. W takim przypadku wynajmujący nie bierze na siebie odpowiedzialności związanej z utrzymaniem mieszkania, spłatą pożyczki czy ewentualnymi remontami. Ponadto zachowuje większe możliwości szybkiej zmiany miejsca zamieszkania podyktowanej np. nową pracą w innym mieście.

Mieszkanie na wynajem

fot. Bernie123/bigstockphoto.com

Które rozwiązanie wybierają Europejczycy?

Analizując dostępne dane z 31 europejskich krajów, przy podziale na dwie grupy tj. na lepiej zarabiających oraz tych z niższymi dochodami, wniosek nasuwa się sam – osoby zamożniejsze są właścicielami nieruchomości dużo częściej, niż gorzej zarabiający, którzy z reguły wynajmują mieszkania. W całej Europie wśród lepiej zarobkujących jest blisko o połowę więcej właścicieli mieszkań niż w kręgu osób z niższym wynagrodzeniem. Eurostat podaje szacunkowe wyliczenia, z których wynika, iż średnio wśród osób z wyższymi zarobkami w krajach europejskich blisko 74% posiada własnościową nieruchomość, podczas gdy wskaźnik ten w gronie gorzej zarabiających sięga jedynie 50%. W Polsce dysproporcja ta jest zdecydowanie na mniejszym poziomie. Odsetek właścicieli nieruchomości oscyluje przy 85% lepiej zarabiających oraz 79% z gorszymi zarobkami. Zgoła inaczej sytuacja kształtuje się w takich państwach, jak np. Niemcy, Francja czy Szwecja, gdzie ponad dwa razy więcej osób z dobrymi zarobkami ma nieruchomość na własność w porównaniu z gorzej zarabiającymi. Wśród słabiej zarobkujących średnio co czwarta osoba może sobie pozwolić na zakup mieszkania.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *